Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D.

Psychiatrička a psycholožka

 

Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Absolvovala postgraduální studium psychiatrie na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a dvouletý vzdělávací program na University of California Berkeley ve Spojených státech amerických. Získala specializace v oborech psychiatrie a systematická psychoterapie.

Od roku 1993 působí na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době vyučuje psychiatrii a lékařskou psychologii, vede Oddělení lékařské psychologie a plní roli proděkanky pro vnější záležitosti, rozvoj akademické obce a sociální záležitosti.  Pracuje v Národním ústavu duševního zdraví na pozici výzkumníka – seniora.

Publikovala desítky odborných článků v českém i zahraničním tisku. Je autorkou monografií Schizofrenie: Neurobiologie, klinický obraz, terapie, Citový mozek (obě spolu s Františkem Koukolíkem) a Schizofrenie: Jak předejít relapsu aneb terapie pro 21. století (spolu s Filipem Španielem). Je spoluautorkou a odbornou garantkou řady preventivních a edukačních programů.

Předmětem jejího klinického i výzkumného zájmu jsou rodinné psychoedukační programy a další psychosociální intervence určené pacientům s psychotickým onemocněním, jejichž cílem je zlepšit prognózu schizofrenního onemocnění. V současnosti se zabývá tématem destigmatizace duševně nemocných. 

 

Foto: archiv Lucie Bankovské Motlové

  © 2012 UJEP