Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D.

Psychiatrička a psycholožka

 

Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Absolvovala postgraduální studium psychiatrie na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a dvouletý vzdělávací program na University of California Berkeley ve Spojených státech amerických. Získala specializace v oborech psychiatrie a systematická psychoterapie.

Od roku 1993 působí na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době vyučuje psychiatrii a lékařskou psychologii, vede Oddělení lékařské psychologie a plní roli proděkanky pro vnější záležitosti, rozvoj akademické obce a sociální záležitosti.  Pracuje v Národním ústavu duševního zdraví na pozici výzkumníka – seniora.

Publikovala desítky odborných článků v českém i zahraničním tisku. Je autorkou monografií Schizofrenie: Neurobiologie, klinický obraz, terapie, Citový mozek (obě spolu s Františkem Koukolíkem) a Schizofrenie: Jak předejít relapsu aneb terapie pro 21. století (spolu s Filipem Španielem). Je spoluautorkou a odbornou garantkou řady preventivních a edukačních programů.

Předmětem jejího klinického i výzkumného zájmu jsou rodinné psychoedukační programy a další psychosociální intervence určené pacientům s psychotickým onemocněním, jejichž cílem je zlepšit prognózu schizofrenního onemocnění. V současnosti se zabývá tématem destigmatizace duševně nemocných. 

 

Foto: archiv Lucie Bankovské Motlové

  © 2012 UJEP