21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Zabývá se výzkumem sopečných procesů na jiných tělesech Sluneční soustavy, nejčastěji na Marsu. Zajímají ho jak sopky vzniklé výstupem roztavených hornin, tak i bláta. Petr Brož se ve své práci zaměřuje na popis těchto těles za použití obrazové analýzy satelitních fotografií ve viditelném světle, topografických dat a numerického modelování.
Kromě odborné činnosti se věnuje i popularizaci geověd. Mohli jste ho slyšet na vlnách Českého rozhlasu; na internetu najdete jeho populárně-naučné příspěvky na Twitteru nebo TikToku, nebo v knihkupectví můžete narazit na knihu Vesmírníček, kterou na podzim 2022 vydal společně s ilustrátorkou Lucií Škodovou.
Foto: archiv P. Brože