10.12.2019
Země v pohybu: Desková tektonika
04.12.2019
Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice
Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.
Vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Zabývá se výzkumem sopečných procesů na jiných tělesech sluneční soustavy, konkrétně výzkumem efuzivních a explozivních erupcí na povrchu Marsu. Tyto erupce vedou ke vzniku malých sopečných těles různých tvarů a velikostí. Petr Brož se ve své práci zaměřuje na popis těchto těles za použití obrazové analýzy satelitních fotografií ve viditelném světle, topografických dat a numerického modelování. V současnosti dokončuje doktorské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
Kromě odborné činnosti se věnuje i popularizaci. Mohli jste ho slyšet na vlnách Českého rozhlasu; na Internetu najdete jeho populárně-naučný web RudýMars.cz, který si „klade za cíl popularizovat vědecké poznatky z průzkumu sluneční soustavy a přinášet aktuality z lidské přítomnosti ve vesmíru.“
Vizitka Petra Brože na stránkách Geofyzikálního ústavu AV ČR
Sopky na Marsu (Český rozhlas, magazín Planetárium – audio)
Jak může prostředí ovlivnit sopky na Marsu? Odpověď nabízí sypané kužele. Aldebaran bulletin 10/2015.
Foto: archiv P. Brože