17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Ve Středisku ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se věnuje dějinám umění Latinské Ameriky, evangelizaci domorodců, období conquisty a kolonizace a metodám historických věd. Je spoluautorkou několika tuzemských i zahraničních monografií a autorkou řady odborných i popularizačních článků.
V češtině si můžete přečíst především její Dějiny umění Latinské Ameriky (s Markétou Křížovou – Praha: Karolinum, 2018); podílela se také na dvou popularizačních kolektivních publikacích brněnského nakladatelství Extra Publishing – Aztékové: Tajemná civilizace z hlubin dávnověku: Velká kniha (2020) a Inkové: Největší říše předkolumbovské Ameriky: Velká kniha (2022).
Foto: archiv Moniky Brenišínové