05.12.2024
Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
28.11.2024
Archeologie hornictví v Krušných horách
Krušnohoří bylo třikrát zdrojem strategických surovin: cínu v době bronzové, stříbra ve středověku a raném novověku a také uranu v nedávné minulosti. Vydejte se s námi po stopách dolování těchto kovů na povrchu i pod zemí na saské i české straně hor v doprovodu montánního archeologa MUDr. Mgr. Kryštofa Dernera z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Ve čtvrtek 28. listopadu v děčínské kavárně Coffee & Books.
Vystudovala meteorologii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2002 pracuje na družicovém oddělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Praze-Libuši.
I když v její pracovní náplni převažují otázky spojené s meteorologickými družicemi, na své zaujetí pro bouře a tornáda nezapomíná. Za ČHMÚ koordinuje náplň stránek o tornádech a příbuzných jevech na internetu; na tomto projektu ČHMÚ spolupracuje s Amatérskou meteorologickou společností, o.s. Už řadu let také organizuje bouřkové semináře, což jsou setkání profesionálů a amatérů, ale především nadšenců do bouří a s nimi spojených doprovodných jevů.
Foto: archiv Martiny Francové
© 2012 UJEP |