Teplice

20. března

 

 
Aktuality

20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.


06.03.2025

BEZ KOFEINU: Tajemství ptačího stěhování

Proč od nás na zimu odlétají ptáci a kam jejich cesty vedou? Jak se za tahu orientují a jak překonávají překážky, moře nebo pouště? O tom bude ve čtvrtek 6. března v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Oblastního muzea Mgr. Jaroslav Cepák, PhD., vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea. O některých ptácích dokonce prozradí, že u nás nejsou až tak úplně „doma“.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Hynek Adámek

Geograf, publicista a fotograf

 

Vystudoval fyzickou geografii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Publikuje od roku 1993, o deset let později se stal redaktorem National Geographic Česko.

V roce 1994 se zúčastnil české expedice Živá Afrika do rovníkové a západní Afriky.

Během letní antarktické sezóny 2004/2005 byl členem týmu, který na ostrově Jamese Rosse vybudoval první českou vědeckou stanici na ledovém kontinentu – stanici Johanna Gregora Mendela.

 

Jako publicista i fotograf je autorem nebo spoluautorem čtyř knih:

 

Živá Afrika (s Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem), Vsetín: Trango, 1996.

Čas je dar Afriky: Etiopie (s Pavlem Mikešem), Praha: Euromedia – Knižní klub, 2000.

Island: soulad protikladů (s Jakubem Havlem), Praha: Mladá fronta, 2003.

Češi v Antarktidě, Praha: Freytag & Berndt, 2010.

 

Foto: archiv Hynka Adámka

  © 2012 UJEP