17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze se zabývá především evoluční parazitologií, v níž pomocí genetických přístupů zkoumá například vznik a vývoj hostitelsko-parazitických vztahů v tropech či evoluci hostitelské specifity. Zabývá se ale i spektrem jiných témat, jako je kryptická diverzita živočichů v Karpatech či biologie tropických ptáků.
Kromě samotného výzkumu je nadšencem i do popularizace vědy a jejího zpřístupňování mladším nadšencům. Podílí se proto velkou měrou například na organizaci biologických soustředění pro středoškoláky Arachne, ale i dalších akcí, píše články pro veřejnost a přednáší.
K výzkumu ráda přistupuje jako k rekonstrukci příběhů, které je pomocí téměř detektivní práce možné poskládat dohromady. Ráda takové příběhy sestavuje, poslouchá i vypráví.
Foto: archiv Magdaleny Gajdošové