23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Pracuje v Archeologickém ústavu AV ČR, kde se zabývá dobou železnou, zejména jejím mladším obdobím, ekonomií pravěkých a raně historických společností a jejich sociální strukturou. Přednáší také na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Podílela se na mezinárodním projektu Keltové v Evropě a v rámci dalšího mezinárodního projektu prováděla terénní výzkum na předhradí keltského hradiště pod vrchem Vladař u Žlutic na Karlovarsku, kde se podařilo odkrýt unikátní dřevěné konstrukce z 5. století před Kristem. Mnoho pozornosti věnovala také východočeskému keltskému oppidu České Lhotice - soustředila se na zpracování nálezů z oppida a vyhodnocení lokality z kulturního a chronologického hlediska, zkoumala jeho sídelní zázemí, přírodní prostředí a předpoklady k zemědělské produkci odrážející se v krajině. Vedla řadu dalších terénních výzkumů a publikovala několik desítek odborných článků ve sbornících a časopisech.
Výběr z publikací:
České Lhotice. Keltské oppidum na úpatí Železných hor. Nasavrky, 2008 (s Tomášem Mangelem).
Laténská kultura a Keltové. Nejnovější objevy o mladší době železné na našem území. Dějiny a současnost 8/2009 (s Milošem Hlavou).
Oppidum České Lhotice a jeho sídelní zázemí. Praha - Pardubice, 2010.
A pak se potichu vytratili… Zánik keltské civilizace v Čechách z pohledu archeologie. Kapitola v publikaci Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur, sestavené Miroslavem Bártou a Martinem Kovářem. Praha, 2011.
© 2012 UJEP |