21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Pracuje v Archeologickém ústavu AV ČR, kde se zabývá dobou železnou, zejména jejím mladším obdobím, ekonomií pravěkých a raně historických společností a jejich sociální strukturou. Přednáší také na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Podílela se na mezinárodním projektu Keltové v Evropě a v rámci dalšího mezinárodního projektu prováděla terénní výzkum na předhradí keltského hradiště pod vrchem Vladař u Žlutic na Karlovarsku, kde se podařilo odkrýt unikátní dřevěné konstrukce z 5. století před Kristem. Mnoho pozornosti věnovala také východočeskému keltskému oppidu České Lhotice - soustředila se na zpracování nálezů z oppida a vyhodnocení lokality z kulturního a chronologického hlediska, zkoumala jeho sídelní zázemí, přírodní prostředí a předpoklady k zemědělské produkci odrážející se v krajině. Vedla řadu dalších terénních výzkumů a publikovala několik desítek odborných článků ve sbornících a časopisech.
Výběr z publikací:
České Lhotice. Keltské oppidum na úpatí Železných hor. Nasavrky, 2008 (s Tomášem Mangelem).
Laténská kultura a Keltové. Nejnovější objevy o mladší době železné na našem území. Dějiny a současnost 8/2009 (s Milošem Hlavou).
Oppidum České Lhotice a jeho sídelní zázemí. Praha - Pardubice, 2010.
A pak se potichu vytratili… Zánik keltské civilizace v Čechách z pohledu archeologie. Kapitola v publikaci Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur, sestavené Miroslavem Bártou a Martinem Kovářem. Praha, 2011.
© 2012 UJEP |