Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Petr Brož, Ph.D.

Planetární geolog


 

Vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Zabývá se výzkumem sopečných procesů na jiných tělesech Sluneční soustavy, nejčastěji na Marsu. Zajímají ho jak sopky vzniklé výstupem roztavených hornin, tak i bláta. Petr Brož se ve své práci zaměřuje na popis těchto těles za použití obrazové analýzy satelitních fotografií ve viditelném světle, topografických dat a numerického modelování.

Kromě odborné činnosti se věnuje i popularizaci geověd. Mohli jste ho slyšet na vlnách Českého rozhlasu; na internetu najdete jeho populárně-naučné příspěvky na Twitteru nebo TikToku, nebo v knihkupectví můžete narazit na knihu Vesmírníček, kterou na podzim 2022 vydal společně s ilustrátorkou Lucií Škodovou a která se v roce 2024 dočkala svého druhého dílu. V roce 2023 mu vyšla kniha Geostorky aneb Lidské osudy ve stínu geověd.

 

Foto © Jana Pechoultová

  © 2012 UJEP