Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Petr Brož, Ph.D.

Planetární geolog


 

Vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Zabývá se výzkumem sopečných procesů na jiných tělesech Sluneční soustavy, nejčastěji na Marsu. Zajímají ho jak sopky vzniklé výstupem roztavených hornin, tak i bláta. Petr Brož se ve své práci zaměřuje na popis těchto těles za použití obrazové analýzy satelitních fotografií ve viditelném světle, topografických dat a numerického modelování.

Kromě odborné činnosti se věnuje i popularizaci geověd. Mohli jste ho slyšet na vlnách Českého rozhlasu; na internetu najdete jeho populárně-naučné příspěvky na Twitteru nebo TikToku, nebo v knihkupectví můžete narazit na knihu Vesmírníček, kterou na podzim 2022 vydal společně s ilustrátorkou Lucií Škodovou a která se v roce 2024 dočkala svého druhého dílu. V roce 2023 mu vyšla kniha Geostorky aneb Lidské osudy ve stínu geověd.

 

Foto © Jana Pechoultová

  © 2012 UJEP