Ústí nad Labem

6. května

 

 
Aktuality

06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.


24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.

Historik

Narozen v roce 1951 v Praze. Zabývá se českými a středoevropskými dějinami pozdního středověku, zvláště husitství, dějinami historiografie a problematikou dějinných tradic.

Vystudoval obor historie-čeština na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, po absolutoriu působil na různých pozicích v Ústavu pro českou a světovou literaturu ČSAV, po roce 1989 vyučoval na různých vysokých školách (hlavně na Univerzitě Karlově, kde na Pedagogické fakultě založil a vedl katedru dějin a didaktiky dějepisu, ale také na Literární akademii Josefa Škvoreckého); činný byl též v rámci Akademie věd České republiky (Ústav pro jazyk český, Historický ústav). Nyní je ve starobním důchodu, malý dílčí úvazek má pouze na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.

Je autorem 19 vědeckých a popularizačních knih (např. Tajemství českých kronik, Cesty ke kořenům husitské tradice, Lipanská křižovatka, Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka, Husitská revoluce: Stručná historie), několika učebnic pro střední školy, více než 160 studií a několika set recenzí. Často spolupracoval s rozhlasem a s televizí.

Petr Čornej je držitelem celé řady ocenění, mj. ceny Josefa Hlávky za nejlepší společenskovědní knihu roku 2000 (Velké dějiny zemí Koruny české V), ceny Učené společnosti v kategorii vědecký pracovník za „mimořádný badatelský přínos českému dějepisectví, jehož výsledky kvalifikovaně otvírá i širší veřejnosti“ (2012) a Stříbrné pamětní medaile Senátu (2017). Jeho rozsáhlá monografie o Janu Žižkovi byla v roce 2020 vyhlášena Knihou roku a stala se hlavním vítězem knižních cen Magnesia Litera.

 

Foto: Pavel Hrdlička, Wikipedia, licence CC BY-SA 4.0.

  © 2012 UJEP