Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Hosté Café Nobel speciál

 

Ing. Lenka Hájková
klimatoložka

Je koordinátorkou fenologické staniční sítě Českého hydrometeorologického ústavu a byla řešitelkou projektu Atlas fenologických poměrů Česka. Věnuje se fytofenologii (fenologii rostlin), ale také bioklimatologii, agroklimatologii a klimatologii jako takové, podílí se na správě klimatické staniční sítě ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Je aktivní členkou České bioklimatologické společnosti. Spoluorganizovala mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem a podílí se na organizaci Bioklímy 2013 ve slovenské Skalici. Kromě toho publikuje v zahraničních i tuzemských odborných časopisech.

Mgr. Aleš Vávra
geoinformatik

V doktorském studiu na Katedře geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci se věnuje prostorovým analýzám a kartografické vizualizaci. Je členem České asociace pro geoinformace a spoluřeššitelem řady projektù. Mimo kartografie se zaměřuje na prostorové modelování jevù a procesù v krajině. Má zkuššenosti z několika stážží na zahraničních výzkumných pracovišštích. Aktivně publikuje v odborných časopisech. Jako člen autorského týmu Atlasu fenologických poměrù Česka se věnoval předevšším tvorbě map a grafiky.


Mgr. Martin Novák
meteorolog

Je meteorologem, vedoucím regionálního předpovědního pracoviště pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem. Kromě synoptické meteorologie se zabývá biometeorologií a bioklimatologií, je garantem biometeorologické předpovědi ČHMÚ. Zároveň je i pedagogem na Fakultě životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je členem České bioklimatologické společnosti a České meteorologické společnosti, spoluorganizoval mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem. Odborné články publikuje v zahraničních i tuzemských časopisech.

Hosté Café Nobel speciál

Lenka Hájková
Martin Novák
Ales_Vavra malý



  © 2012 UJEP