Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Hosté Café Nobel speciál

 

Ing. Lenka Hájková
klimatoložka

Je koordinátorkou fenologické staniční sítě Českého hydrometeorologického ústavu a byla řešitelkou projektu Atlas fenologických poměrů Česka. Věnuje se fytofenologii (fenologii rostlin), ale také bioklimatologii, agroklimatologii a klimatologii jako takové, podílí se na správě klimatické staniční sítě ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Je aktivní členkou České bioklimatologické společnosti. Spoluorganizovala mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem a podílí se na organizaci Bioklímy 2013 ve slovenské Skalici. Kromě toho publikuje v zahraničních i tuzemských odborných časopisech.

Mgr. Aleš Vávra
geoinformatik

V doktorském studiu na Katedře geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci se věnuje prostorovým analýzám a kartografické vizualizaci. Je členem České asociace pro geoinformace a spoluřeššitelem řady projektù. Mimo kartografie se zaměřuje na prostorové modelování jevù a procesù v krajině. Má zkuššenosti z několika stážží na zahraničních výzkumných pracovišštích. Aktivně publikuje v odborných časopisech. Jako člen autorského týmu Atlasu fenologických poměrù Česka se věnoval předevšším tvorbě map a grafiky.


Mgr. Martin Novák
meteorolog

Je meteorologem, vedoucím regionálního předpovědního pracoviště pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem. Kromě synoptické meteorologie se zabývá biometeorologií a bioklimatologií, je garantem biometeorologické předpovědi ČHMÚ. Zároveň je i pedagogem na Fakultě životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je členem České bioklimatologické společnosti a České meteorologické společnosti, spoluorganizoval mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem. Odborné články publikuje v zahraničních i tuzemských časopisech.

Hosté Café Nobel speciál

Lenka Hájková
Martin Novák
Ales_Vavra malý



  © 2012 UJEP