23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Ing. Lenka Hájková
klimatoložka
Je koordinátorkou fenologické staniční sítě Českého hydrometeorologického ústavu a byla řešitelkou projektu Atlas fenologických poměrů Česka. Věnuje se fytofenologii (fenologii rostlin), ale také bioklimatologii, agroklimatologii a klimatologii jako takové, podílí se na správě klimatické staniční sítě ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Je aktivní členkou České bioklimatologické společnosti. Spoluorganizovala mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem a podílí se na organizaci Bioklímy 2013 ve slovenské Skalici. Kromě toho publikuje v zahraničních i tuzemských odborných časopisech.
Mgr. Aleš Vávra
geoinformatik
V doktorském studiu na Katedře geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci se věnuje prostorovým analýzám a kartografické vizualizaci. Je členem České asociace pro geoinformace a spoluřešitelem řady projektù. Mimo kartografie se zaměřuje na prostorové modelování jevù a procesù v krajině. Má zkušenosti z několika stáží na zahraničních výzkumných pracovištích. Aktivně publikuje v odborných časopisech. Jako člen autorského týmu Atlasu fenologických poměrù Česka se věnoval především tvorbě map a grafiky.
Mgr. Martin Novák
meteorolog
Je meteorologem, vedoucím regionálního předpovědního pracoviště pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem. Kromě synoptické meteorologie se zabývá biometeorologií a bioklimatologií, je garantem biometeorologické předpovědi ČHMÚ. Zároveň je i pedagogem na Fakultě životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je členem České bioklimatologické společnosti a České meteorologické společnosti, spoluorganizoval mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem. Odborné články publikuje v zahraničních i tuzemských časopisech.
© 2012 UJEP |