Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Hosté Café Nobel speciál

 

Ing. Lenka Hájková
klimatoložka

Je koordinátorkou fenologické staniční sítě Českého hydrometeorologického ústavu a byla řešitelkou projektu Atlas fenologických poměrů Česka. Věnuje se fytofenologii (fenologii rostlin), ale také bioklimatologii, agroklimatologii a klimatologii jako takové, podílí se na správě klimatické staniční sítě ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Je aktivní členkou České bioklimatologické společnosti. Spoluorganizovala mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem a podílí se na organizaci Bioklímy 2013 ve slovenské Skalici. Kromě toho publikuje v zahraničních i tuzemských odborných časopisech.

Mgr. Aleš Vávra
geoinformatik

V doktorském studiu na Katedře geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci se věnuje prostorovým analýzám a kartografické vizualizaci. Je členem České asociace pro geoinformace a spoluřeššitelem řady projektù. Mimo kartografie se zaměřuje na prostorové modelování jevù a procesù v krajině. Má zkuššenosti z několika stážží na zahraničních výzkumných pracovišštích. Aktivně publikuje v odborných časopisech. Jako člen autorského týmu Atlasu fenologických poměrù Česka se věnoval předevšším tvorbě map a grafiky.


Mgr. Martin Novák
meteorolog

Je meteorologem, vedoucím regionálního předpovědního pracoviště pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem. Kromě synoptické meteorologie se zabývá biometeorologií a bioklimatologií, je garantem biometeorologické předpovědi ČHMÚ. Zároveň je i pedagogem na Fakultě životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je členem České bioklimatologické společnosti a České meteorologické společnosti, spoluorganizoval mezinárodní konferenci Bioklima 2012 v Ústí nad Labem. Odborné články publikuje v zahraničních i tuzemských časopisech.

Hosté Café Nobel speciál

Lenka Hájková
Martin Novák
Ales_Vavra malý



  © 2012 UJEP