Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. Vladimír Brůna

Geoinformatik


Po studiu geodézie na Střední průmyslové škole v Duchcově a následně oboru Geodézie a kartografie na Fakultě stavební ČVUT v Praze absolvoval vojenskou službu jako geodet při výstavbě JE Dukovany. Po dvou letech práce vedoucího důlního měřiče na Dole Ležáky vstoupil na akademickou půdu do Ústavu krajinné ekologie ČSAV, pracoviště Most, kde se zabýval využitím metod dálkového průzkumu Země v krajinné ekologii.

V Nadaci Projekt Sever se specializoval na využití GIS v systémech ochrany životního prostředí. V letech 1997–2000 pracoval jako geodet v Ústavu archeologické památkové péče Severozápadních Čech v Mostě. V roce 2000 založil katedru informatiky a geoinformatiky na Fakultě životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem a o rok později také Laboratoř geoinformatiky, kde byl řešen projekt zpřístupnění vojenských mapování OLDMAPS. 

Od roku 2001 je pravidelným členem archeologických expedic Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze do Egypta a Súdánu. Geodézii, kartografii a moderní metody archeologické dokumentace vyučuje na Fakultě životního prostředí UJEP a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

 

Foto: archiv V. Brůny

  © 2012 UJEP