17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Narozen 1981. Absolvoval jednak obor geografie a kartografie se zaměřením na kartografii a geoinformatiku na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, jednak obor kulturologie na katedře teorie kultury Filozofické fakulty téže univerzity. Od roku 2010 působí na katedře geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, v rámci výzkumu též na Českém vysokém učení technickém v Praze a v minulosti na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je mj. členem Hlavního výboru České geografické společnosti. Absolvoval několik zahraničních stáží v Německu a Rakousku.
Ve výzkumu se snaží poukázat na humanitní rozměr přírodovědně-technické disciplíny zvané kartografie. Věnuje se kulturně-antropologickým aspektům kartografické tvorby, vizuáliím v oborové didaktice geografie a vlastní mapové tvorbě pro odborné publikace několika českých nakladatelství (mj. Karolinum). Je autorem řady odborných publikací a několika kapitol v zahraničních knihách nakladatelství Springer a monografie Vybrané okruhy z geografické kartografie (2021). Dále se podílel na monografiích Conditions of Fieldwork (2016), Makroregiony světa (2019) či Ceský historický atlas (2019). Od roku 2015 svou pozornost zaměřil – ve spolupráci s Martinem Soukupem – na komplexní kulturně-geografický výzkum komunity Nungon v pohoří Saruwaged Range (Papua-Nová Guinea) a na propojení kartografie a kulturní antropologie. Dalšími výzkumnými lokalitami se staly Altaj a Filipíny.
Foto z archivu Jana D. Bláhy
![]() |
© 2012 UJEP |