27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Vystudovala magisterský obor Zoologie, specializace Ekologie živočichů a také Učitelství biologie pro SŠ na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Aktuálně pokračuje ve studiu v doktorském programu. Zaměřuje se zejména na etologii a ekologii mořských organismů.
Ve svém výzkumu se věnuje studiu chování krevet žijících v symbióze s mořskými sasankami v Rudém moři v Egyptě. Aktivně se účastní mezinárodních projektů na ochranu a výzkum mořského života.
S potápěním začala již ve dvanácti letech a od čtrnácti let se věnuje podvodní fotografii. Díky fotografování, potápění a biologickým expedicím cestuje po celém světě a navštívila i vzdálené exotické země jako jsou: Papua Nová Guinea, Indonésie, Vietnam, Mexiko, Maledivy, Thajsko, Tanzánie - Zanzibar. Za své podmořské fotografie získala mnohá ocenění nejen v Čechách, ale i na zahraničních festivalech. Mezi největší úspěchy patří zejména cena z mezinárodního festivalu ve Francii - Antibes, kde získala dva roky po sobě cenu PRIX Our World Underwater Scholarship Society pro fotografy do 25 let. Její fotografie byly oceněny nejen na domácích soutěžích podvodní fotografie, ale také mezi ,,suchozemskými“ fotografy. Získala cenu časopisu Photoart v národní soutěži a také bronzovou medaili na mezinárodní soutěži ZEMSKÝ RÁJ. Martiny autorské výstavní kolekce velkoplošných fotografií s názvem TVÁŘE MOŘE a PODMOŘSKÁ SETKÁVÁNÍ se setkávají s velkým úspěchem v mnoha městech České republiky. Se svými nevšedními zážitky a zkušenostmi seznamuje širokou veřejnost nejen pomocí fotografií. Pravidelně pořádá besedy a přednášky pro školy a veřejnost. Již několik let publikuje své články, fotografie a reportáže zejména v přírodovědných časopisech. V posledních letech vystupuje jako host v rádiích a televizi. Můžete si jí pamatovat i z úspěšného dokumentu České televize z cyklu Nehasit! Hořím! věnované právě její tvorbě. Jako autorka námětů a scénářů spolupracuje také na natáčení dokumentárních filmů z podmořského světa, kdy si kromě fotoaparátu pod vodu vezme i videokameru, aby zaznamenala svá setkání s úžasnými podmořskými obyvateli.