23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Vystudovala magisterský obor Zoologie, specializace Ekologie živočichů a také Učitelství biologie pro SŠ na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Aktuálně pokračuje ve studiu v doktorském programu. Zaměřuje se zejména na etologii a ekologii mořských organismů.
Ve svém výzkumu se věnuje studiu chování krevet žijících v symbióze s mořskými sasankami v Rudém moři v Egyptě. Aktivně se účastní mezinárodních projektů na ochranu a výzkum mořského života.
S potápěním začala již ve dvanácti letech a od čtrnácti let se věnuje podvodní fotografii. Díky fotografování, potápění a biologickým expedicím cestuje po celém světě a navštívila i vzdálené exotické země jako jsou: Papua Nová Guinea, Indonésie, Vietnam, Mexiko, Maledivy, Thajsko, Tanzánie - Zanzibar. Za své podmořské fotografie získala mnohá ocenění nejen v Čechách, ale i na zahraničních festivalech. Mezi největší úspěchy patří zejména cena z mezinárodního festivalu ve Francii - Antibes, kde získala dva roky po sobě cenu PRIX Our World Underwater Scholarship Society pro fotografy do 25 let. Její fotografie byly oceněny nejen na domácích soutěžích podvodní fotografie, ale také mezi ,,suchozemskými“ fotografy. Získala cenu časopisu Photoart v národní soutěži a také bronzovou medaili na mezinárodní soutěži ZEMSKÝ RÁJ. Martiny autorské výstavní kolekce velkoplošných fotografií s názvem TVÁŘE MOŘE a PODMOŘSKÁ SETKÁVÁNÍ se setkávají s velkým úspěchem v mnoha městech České republiky. Se svými nevšedními zážitky a zkušenostmi seznamuje širokou veřejnost nejen pomocí fotografií. Pravidelně pořádá besedy a přednášky pro školy a veřejnost. Již několik let publikuje své články, fotografie a reportáže zejména v přírodovědných časopisech. V posledních letech vystupuje jako host v rádiích a televizi. Můžete si jí pamatovat i z úspěšného dokumentu České televize z cyklu Nehasit! Hořím! věnované právě její tvorbě. Jako autorka námětů a scénářů spolupracuje také na natáčení dokumentárních filmů z podmořského světa, kdy si kromě fotoaparátu pod vodu vezme i videokameru, aby zaznamenala svá setkání s úžasnými podmořskými obyvateli.
© 2012 UJEP |