Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Bc. Pavel Boháček

Publicista, popularizátor vědy a bloger, píšící o vědě a zdravotnictví

„Objevujeme vesmír, abychom nakonec objevili sami sebe…“

Vystudoval ošetřovatelství na 3. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, absolvoval výcvik v oblasti přednemocniční neodkladné taktické péče (vojenské medicíny) a také potápěčské medicíny. Byl spolupracovníkem a členem americké organizace Space Nursing Society. Pracuje v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici v Praze.

Píše a přednáší o tom, jak využíváme poznatky z oblasti kosmonautiky nebo válečné medicíny v léčbě a péči o běžné pacienty, zabývá se přežitím lidí v extrémních prostředích, odolností a zvládáním mimořádných situací. Podobnou problematikou se zabýval i v rámci spolupráce se Space Nursing Society. Je spoluautorem několika odborných článků, zaměřených na problematiku pobytu v extrémním prostředí (simulace kosmické mise pod vodní hladinou). Věnuje se zkoumání lidských potřeb a možnostem jejich zajišťování ve zvláštních podmínkách, jako je kosmický let, pobyt v nehostinném prostředí atp., ale také problematikou vlivu dlouhodobého upoutání na lůžko na zdravotní stav člověka (tzv. bedrest studie). Zajímá se a píše také o nejnovějších trendech v oblasti neurověd, kognitivních a behaviorálních věd. Je členem multioborového výzkumného týmu, zabývajícího se problematikou identifikace a snižování rizik poškození psychosociálního zdraví člověka v průběhu letů do vesmíru.

V rámci své publikační činnosti v oblasti ošetřovatelství jako vědy o člověku a jeho potřebách ve zdraví a nemoci, se věnuje popularizaci a zvyšování atraktivity oboru ošetřovatelství a zasazuje se o větší zastoupení mužů v povolání všeobecné sestry.

 

Foto: archiv Pavla Boháčka

 



  © 2012 UJEP