23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně.
Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.
Předpokládejme, že vesmír není „temný les“ Liou Cch‘-sina, a že se s mimozemšťany budeme chtít domluvit. K identifikaci problémů, na které během snahy o rozluštění mimozemského jazyka můžeme narážet, využijeme poznatky z luštění starověkých jazyků. To jsou sice jazyky lidské, při snaze jim porozumět však narážíme na řadu specifických problémů. Předně – problematická slova či fráze není možné konzultovat s rodilými mluvčími a byť mnohé lze s trochou práce odvodit z kontextu, zůstávají některé obraty nejasné, či se stávají předmětem odborných diskusí a sporů.
V případě mimozemšťanů budeme mít k dispozici rodilé mluvčí, nicméně obrovským problémem mohou být metafory, protože s nimi nebudeme sdílet téměř žádné zkušenosti. Pro to, jakým způsobem by bylo možné postupovat, využijeme poznatky typologie a zkoumání jazykových univerzálií. V neposlední řadě dnes do snahy luštit tajemné signály z vesmíru významně promlouvá matematika.
Přednáška na teplické hvězdárně začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.
Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.
Foto v abstraktu i článku: Pixabay.com
© 2012 UJEP |