23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Vystudoval systematickou biologii a ekologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jako zoolog pracoval v Agentuře ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě a v Moravském zemském muzeu v Brně. Od roku 2008 je zaměstnancem Muzea města Ústí nad Labem a vedoucím jeho přírodovědného oddělení. Pracuje také v organizaci ALKA Wildlife o.p.s.
Hlavním předmětem jeho zájmu jsou ptáci. V minulosti se věnoval řadě druhů, např. kroužkování čápů bílých i černých, volavek popelavých či různých druhů dravců. Po přestěhování do severních Čech mu ale učarovaly hnědouhelné velkolomy, ve kterých od roku 2011 intenzivně zkoumá hlavně lindušky úhorní a snaží se o ochranu cenných ploch v těchto územích. Sokol stěhovavý, především páry hnízdící na stavbách, jsou také předmětem jeho zájmu. Instalace budek nebo kroužkování mláďat ho přivádí do závratných výšek. Věnuje se i rarohovi velkému. Kromě ptáků se podílel také na projektech zaměřených na výzkum a monitoring norka evropského i amerického. Spolupodílel se na přípravě programu péče o vydru a dále se podílí na jejím monitoringu, kterému se v minulosti věnoval i v zahraničí. V rámci zoologických výzkumů a různých grantů pobýval i v Austrálii, v Rumunsku, ve Španělsku, Turecku a v Makedonii.
Pravidelně publikuje odborné a popularizační články v různých časopisech i zpravodajích. V rámci festivalu Vítání ptačího zpěvu vede ornitologické exkurze a přednáší také pro veřejnost. Snaží se být i občansky aktivní a v rámci své profese komplikuje zastavování krajiny či bezdůvodné kácení stromů ve městech.
Foto: Frederik Velinský, Café Nobel