27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
V případě Labských pískovců jde sice o menší podzemní prostory, než na jaké jsme zvyklí z prohlídkových tras jeskyní v krasových oblastech, nejsou však o nic méně zajímavé. To potvrzuje i fakt, že i přes jejich obtížnou dostupnost a nebezpečnost je historie průzkumu a objevování jeskyní v Labských pískovcích více než stoletá.
Tým odborníků z různých oborů se nyní rozhodl tyto podzemní světy zmapovat a podrobněji prozkoumat v rámci projektu Jeskyně NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce: interdisciplinární výzkum pro účely ochrany přírody s využitím moderních metod, za finanční podpory Technologické agentury ČR a Ministerstva životního prostředí ČR v rámci Programu Prostředí pro život.
Doporučená rezervace na mailu coffeeabooks@gmail.com, případně přes zprávy na facebooku Coffee & Books nebo osobně přímo v kavárně.
Přednáška v 1. děčínské kulturní kavárně Coffee & Books začne v 18 hodin.
Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.
Foto v abstraktu: Bílé dómy v Loupežnické jeskyni
Foto v článku: Velká slaňovací šachta v Loupežnické jeskyni
Oba snímky © Jaroslav Kukla