23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
V případě Labských pískovců jde sice o menší podzemní prostory, než na jaké jsme zvyklí z prohlídkových tras jeskyní v krasových oblastech, nejsou však o nic méně zajímavé. To potvrzuje i fakt, že i přes jejich obtížnou dostupnost a nebezpečnost je historie průzkumu a objevování jeskyní v Labských pískovcích více než stoletá.
Tým odborníků z různých oborů se nyní rozhodl tyto podzemní světy zmapovat a podrobněji prozkoumat v rámci projektu Jeskyně NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce: interdisciplinární výzkum pro účely ochrany přírody s využitím moderních metod, za finanční podpory Technologické agentury ČR a Ministerstva životního prostředí ČR v rámci Programu Prostředí pro život.
Doporučená rezervace na mailu coffeeabooks@gmail.com, případně přes zprávy na facebooku Coffee & Books nebo osobně přímo v kavárně.
Přednáška v 1. děčínské kulturní kavárně Coffee & Books začne v 18 hodin.
Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.
Foto v abstraktu: Bílé dómy v Loupežnické jeskyni
Foto v článku: Velká slaňovací šachta v Loupežnické jeskyni
Oba snímky © Jaroslav Kukla
© 2012 UJEP |