Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

20.09. 2012

Říjnová Café Nobel: vesmír, polární záře a potraviny

IMGP3600.JPGVesmír, polární záře a potraviny - to budou témata říjnových Café Nobel, se kterými se opět můžete setkat v Ústí nad Labem, v Lounech a v Liberci. A kdo budou naši hosté?

 

2. 10. 2012, Louny

Století kosmického záření a další tajemství vesmíru

7. srpna roku 1912 vzlétl z Ústí nad Labem v balonovém koši rakouský fyzik Viktor Franz Hess. Během svého epochálního letu objevil kosmické záření. Přestože od jeho objevu uplynulo celé století, vědci dodnes s jistotou nevědí, odkud k nám kosmické záření přilétá. Vyprávět (nejen) o tom bude astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc.

 

11. 10. 2012, Ústí nad Labem

Polární záře aneb Duše mrtvých hříšníků nebo draci plující oblohou?

Narozdíl od starých národů víme, že jde o výjimečný atmosférický jev, jehož původcem je sluneční vítr. V Čechách lze polární záře spatřit jen výjimečně, a tak se za nimi vydala skupina nadšenců až za polární kruh. O podstatě polárních září a strastiplné cestě na sever bude povídat Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z katedry fyziky ČVUT v Praze.

 

18. 10. 2012, Liberec

Víte, co jíte?

Umíte se zorientovat v dnešní nabídce potravin? Rozumíte obsahu etiket? Zajímá vás porovnání kvality dnešních a dříve dostupných potravin?Víte, jaký vliv mohou mít náhražky potravin na vaše zdraví? Pokud vám není lhostejné, co se objevuje na vašem stole, pak si můžete přijít popovídat s RNDr. Vlastimilem Dohnalem , Ph.D. z katedry chemie Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem a odbornicí z praxe technoložkou potravin Ing. Lucií Dohnalovou na tradiční Science Café Přírodovědecké fakulty UJEP a Magazínu Planetárium ČRo Sever.


  © 2012 UJEP