Příchovice

25. srpna

Jak funguje mozek

Co všechno lidský mozek umí a jak to dělá? A co když se některá jeho část poškodí? MUDr. Karel Kieslich z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze v rámci Café Nobel Bez kofeinu dětem prozradí, jak mozek řídí náš pohyb a jak nám umožňuje vnímat svět kolem nás. Seznámí je s opicí, která myšlenkami ovládá stroje. S lidmi, kteří jsou slepí, a přesto umí říct, co vidí. Nebo s dětmi, které se narodily téměř bez mozku, a přesto tancují podle hudby. V úterý 12. září v ústeckém Fokus kafe.

25.08.2017

Věda a víra

Dnešní křesťané dobře chápou, že Bible není učebnicí přírodních věd, ale populárním výkladem náboženského učení; vždyť i dnešní vědci často popularizují výsledky svých bádání pomocípodobenství z denního života. Nebylo tomu tak vždy. O vztahu vědy a víry bude v pátek 25. srpna vyprávět a besedovat astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. na „výjezdním“ prázdninovém Café Nobel v Centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách.

11.09. 2014

O globálním oteplování v ústeckém Fokus kafe

02 P1060252

Ve čtvrtek 11. září byl hostem Café Nobel v ústecké kavárně Fokus kafe klimatolog RNDr. Jan Pretel, CSc. z Českého hydrometeorologického ústavu, jeden z našich největších odborníků na tuto problematiku.

Jan Pretel řadu let vedl oddělení klimatické změny ČHMÚ, byl zástupcem České republiky v Mezivládním panelu OSN ke klimatické změně (IPCC), členem vyjednávacích týmů k Rámcové úmluvě OSN ke změně klimatu a spolupracoval i s Ministerstvem životního prostředí.

Do útulných prostor kavárny spolu s ním zavítala klimatoložka Ing. Lenka Hájková, Ph.D., která se mimo jiné podílí na přeshraničním projektu InterKlim Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky.

Jan Pretel pro začátek vysvětlil rozdíl mezi počasím a klimatem a podrobil kritice termín „globální oteplování“. Laická veřejnost vinou jeho nadužívání žije v představách, že teploty v rámci klimatických změn na celé planetě rostou a nesmí se vyskytnout žádný rok, kdy by se ochladilo. Tak tomu ale není. Vývoj teploty neprobíhá globálně, oteplování není homogenní a na zeměkouli jsou místa, kde průměrné teploty naopak klesají. Charakteristickým trendem měnícího se klimatu ve střední Evropě je podle Jana Pretela přibývání teplotních extrémů, ubývání chladných nocí a vyšší úhrny srážek. Meziroční variabilita je přitom značně velká. Jaké jsou příčiny tohoto stavu?

Řada z nich může být přirozeného charakteru, některé (zejména emise skleníkových plynů) jsou produktem naší civilizace. Klimatický systém je ale podle Jana Pretela velmi komplikovaný. Obsahuje mnoho složek, vazby i zpětné vazby. Vytvořit klimatologickou předpověď je nemožné. Odborníci produkují pouze různé odhady, scénáře a výhledy do budoucna, které vycházejí z modelových projektů vývoje celého světa. Ovlivnit je může spousta faktorů – růst obyvatelstva, makroekonomika, surovinové zdroje.

„Rizika jsou, ale jde o to, jak se prodávají,“ říká Jan Pretel. „Někteří lidé svět skutečně straší. Za současného poznání nelze říct, podle jakého scénáře vývoj klimatu poběží.“ Boj s klimatem podle něj není možné vyhrát, přesto nesmíme rezignovat. „Změny v klimatickém systému probíhají. Dopady na společnost mají.“ Můžeme tlačit na snižování emisí, nebo také provádět adaptační opatření. Co z toho je lepší?

Lenka Hájková ve svém příspěvku krátce přiblížila projekt InterKlim, který se na základě dat shromážděných od roku 1961 do současnosti, pokouší modelovat výhledový vývoj klimatu v česko-saském pohraničí až do roku 2100.

Poslechněte si audiozáznamy z přednášky:

Přednáška Jana Pretela o globálním oteplování

Příspěvek Lenky Hájkové o projektu InterKlim

Beseda návštěvníků Fokus kafe s Janem Pretelem a Lenkou Hájkovou

Podívejte se také na prezentaci Jana Pretela.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se konají v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Text: Frederik Velinský

Foto: Frederik Velinský a Lenka Kosková, Café Nobel