Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

11.09. 2014

O globálním oteplování v ústeckém Fokus kafe

02 P1060252

Ve čtvrtek 11. září byl hostem Café Nobel v ústecké kavárně Fokus kafe klimatolog RNDr. Jan Pretel, CSc. z Českého hydrometeorologického ústavu, jeden z našich největších odborníků na tuto problematiku.

Jan Pretel řadu let vedl oddělení klimatické změny ČHMÚ, byl zástupcem České republiky v Mezivládním panelu OSN ke klimatické změně (IPCC), členem vyjednávacích týmů k Rámcové úmluvě OSN ke změně klimatu a spolupracoval i s Ministerstvem životního prostředí.

Do útulných prostor kavárny spolu s ním zavítala klimatoložka Ing. Lenka Hájková, Ph.D., která se mimo jiné podílí na přeshraničním projektu InterKlim Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky.

Jan Pretel pro začátek vysvětlil rozdíl mezi počasím a klimatem a podrobil kritice termín „globální oteplování“. Laická veřejnost vinou jeho nadužívání žije v představách, že teploty v rámci klimatických změn na celé planetě rostou a nesmí se vyskytnout žádný rok, kdy by se ochladilo. Tak tomu ale není. Vývoj teploty neprobíhá globálně, oteplování není homogenní a na zeměkouli jsou místa, kde průměrné teploty naopak klesají. Charakteristickým trendem měnícího se klimatu ve střední Evropě je podle Jana Pretela přibývání teplotních extrémů, ubývání chladných nocí a vyšší úhrny srážek. Meziroční variabilita je přitom značně velká. Jaké jsou příčiny tohoto stavu?

Řada z nich může být přirozeného charakteru, některé (zejména emise skleníkových plynů) jsou produktem naší civilizace. Klimatický systém je ale podle Jana Pretela velmi komplikovaný. Obsahuje mnoho složek, vazby i zpětné vazby. Vytvořit klimatologickou předpověď je nemožné. Odborníci produkují pouze různé odhady, scénáře a výhledy do budoucna, které vycházejí z modelových projektů vývoje celého světa. Ovlivnit je může spousta faktorů – růst obyvatelstva, makroekonomika, surovinové zdroje.

„Rizika jsou, ale jde o to, jak se prodávají,“ říká Jan Pretel. „Někteří lidé svět skutečně straší. Za současného poznání nelze říct, podle jakého scénáře vývoj klimatu poběží.“ Boj s klimatem podle něj není možné vyhrát, přesto nesmíme rezignovat. „Změny v klimatickém systému probíhají. Dopady na společnost mají.“ Můžeme tlačit na snižování emisí, nebo také provádět adaptační opatření. Co z toho je lepší?

Lenka Hájková ve svém příspěvku krátce přiblížila projekt InterKlim, který se na základě dat shromážděných od roku 1961 do současnosti, pokouší modelovat výhledový vývoj klimatu v česko-saském pohraničí až do roku 2100.

Poslechněte si audiozáznamy z přednášky:

Přednáška Jana Pretela o globálním oteplování

Příspěvek Lenky Hájkové o projektu InterKlim

Beseda návštěvníků Fokus kafe s Janem Pretelem a Lenkou Hájkovou

Podívejte se také na prezentaci Jana Pretela.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se konají v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Text: Frederik Velinský

Foto: Frederik Velinský a Lenka Kosková, Café Nobel