Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

28.03. 2019

Katedrála viditelná a neviditelná

Novou dvoudílnou publikaci o katedrále sv. Víta na Pražském hradě představí ve čtvrtek 28. března návštěvníkům děčínské kavárny Coffee & Books autorka konceptu a editorka Mgr. Jana Maříková-Kubková, Ph.D. a obrazová editorka Sylvie Novotná. Dozvíte se vše podstatné o způsobu zpracování problematiky tisícileté historie katedrály sv. Víta a také o práci třicetičlenného týmu, který po dobu sedmi let, každý ve své profesi, postupně vytvářel svůj obraz této naší nejdůležitější památky.

Dvoudílnou publikaci Katedrála viditelná a neviditelná. Průvodce tisíciletou historií katedrály sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie na Pražském hradě připravilo Občanské sdružení Hilbertinum – Společnost Kamila Hilberta ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, v.v.i. a díky mecenášskému daru manželů Turkových. Svazky přinášejí unikátní zpracování tisícileté historie katedrály, založené na spolupráci odborníků z řad archeologů, geologů, historiků architektury, umění, liturgie a hudby. Texty doprovází bohatý obrazový aparát, jehož součástí jsou dosud nepublikované archiválie, fotografie a nově zpracované rekonstrukce a modely.

Povídání Jany Maříkové-Kubkové a Sylvie Novotné začne v 19 hodin – v pravidelném čase našich děčínských přednášek.

 

Foto: Klenba katedrály sv. Víta na Pražském hradě.
Autor: Harald Hoyer. Zdroj: Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 2.0.

  © 2012 UJEP