16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

28.03. 2019

Katedrála viditelná a neviditelná

Novou dvoudílnou publikaci o katedrále sv. Víta na Pražském hradě představí ve čtvrtek 28. března návštěvníkům děčínské kavárny Coffee & Books autorka konceptu a editorka Mgr. Jana Maříková-Kubková, Ph.D. a obrazová editorka Sylvie Novotná. Dozvíte se vše podstatné o způsobu zpracování problematiky tisícileté historie katedrály sv. Víta a také o práci třicetičlenného týmu, který po dobu sedmi let, každý ve své profesi, postupně vytvářel svůj obraz této naší nejdůležitější památky.

Dvoudílnou publikaci Katedrála viditelná a neviditelná. Průvodce tisíciletou historií katedrály sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie na Pražském hradě připravilo Občanské sdružení Hilbertinum – Společnost Kamila Hilberta ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, v.v.i. a díky mecenášskému daru manželů Turkových. Svazky přinášejí unikátní zpracování tisícileté historie katedrály, založené na spolupráci odborníků z řad archeologů, geologů, historiků architektury, umění, liturgie a hudby. Texty doprovází bohatý obrazový aparát, jehož součástí jsou dosud nepublikované archiválie, fotografie a nově zpracované rekonstrukce a modely.

Povídání Jany Maříkové-Kubkové a Sylvie Novotné začne v 19 hodin – v pravidelném čase našich děčínských přednášek.

Foto: Klenba katedrály sv. Víta na Pražském hradě.
Autor: Harald Hoyer. Zdroj: Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 2.0.