27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z pražské Zemědělské univerzity.
Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Živočichové a rostliny, které člověk rozšířil mimo jejich domovinu, se mohou začít nekontrolovaně množit a šířit do okolí. Pokud škodí původním druhům, označujeme je právě jako druhy invazní. V rámci přednášky se dozvíte, k čemu lidé tyto druhy využívají, kde se vyskytují, jaké škody mohou způsobit, a jak se proti tomu bránit. Pomoci může každý, dokonce i děti – zapojením do takzvané občanské vědy. Co to je, a jak to souvisí s invazními druhy, to se rovněž dozvíte na této přednášce.
Povídání Barbory a Jiřího Patokových začne v Muzeu města Ústí nad Labem v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.
Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.
Foto v abstraktu: Mandelinka bramborová
Foto v článku: Bolševník velkolepý, uschlý. Vy na něj však v žádném případě nesahejte!
Kredit: Pixabay.com