Ústí nad Labem

2. května

 

 
Aktuality

02.05.2024

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.


25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

14.03. 2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

 

 

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity

 

 

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

Živočichové a rostliny, které člověk rozšířil mimo jejich domovinu, se mohou začít nekontrolovaně množit a šířit do okolí. Pokud škodí původním druhům, označujeme je právě jako druhy invazní. V rámci přednášky se dozvíte, k čemu lidé tyto druhy využívají, kde se vyskytují, jaké škody mohou způsobit, a jak se proti tomu bránit. Pomoci může každý, dokonce i děti – zapojením do takzvané občanské vědy. Co to je, a jak to souvisí s invazními druhy, to se rovněž dozvíte na této přednášce.

Povídání Barbory a Jiřího Patokových začne v Muzeu města Ústí nad Labem v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

 

Foto v abstraktu: Mandelinka bramborová

Foto v článku: Bolševník velkolepý, uschlý. Vy na něj však v žádném případě nesahejte!

Kredit: Pixabay.com

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP