Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.03. 2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

 

 

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity

 

 

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

Živočichové a rostliny, které člověk rozšířil mimo jejich domovinu, se mohou začít nekontrolovaně množit a šířit do okolí. Pokud škodí původním druhům, označujeme je právě jako druhy invazní. V rámci přednášky se dozvíte, k čemu lidé tyto druhy využívají, kde se vyskytují, jaké škody mohou způsobit, a jak se proti tomu bránit. Pomoci může každý, dokonce i děti – zapojením do takzvané občanské vědy. Co to je, a jak to souvisí s invazními druhy, to se rovněž dozvíte na této přednášce.

Povídání Barbory a Jiřího Patokových začne v Muzeu města Ústí nad Labem v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

 

Foto v abstraktu: Mandelinka bramborová

Foto v článku: Bolševník velkolepý, uschlý. Vy na něj však v žádném případě nesahejte!

Kredit: Pixabay.com

  © 2012 UJEP