27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Evoluční biologie je na první pohled téměř uzavřenou kapitolou lidského bádání. Geniální Darwinovy objevy dotáhli k dokonalosti biologové 20. století a na nás zbývá už jen dopilovat pár posledních detailů. Nebo je všechno tak trochu jinak? O tom bude ve čtvrtek 21. dubna v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat evoluční biolog Mgr. Jan Toman, doktorand Laboratoře evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde pracuje pod vedením prof. Jaroslava Flegra, autora teoretického konceptu tzv. zamrzlé evoluce.
Co vůbec tvoří neodarwinistickou teorii a je opravdu tak monolitická, jak se při pohledu zvenčí zdá? Neuplatňují se náhodou v biologické evoluci výrazně i mechanismy, které klasická neodarwinistická teorie spíše upozaďuje? A mohou tyto procesy výrazně ovlivnit její průběh? Jan Toman stručně promluví o dějinách moderní evoluční biologie a několika důležitých teoretických konceptech, které ji zásadně obohatily. Posléze se zaměří na naši „domácí“ teorii zamrzlé evoluce. Vysvětlí základy tohoto konceptu a ukáže jeho teoretické důsledky, které by mohly vysvětlit řadu záhadných evolučních fenoménů.
Přednáška, věnovaná teorii zamrzlé evoluce, začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.
Ilustrační obrázek: Pravěké fosilie, vystavené v prostorách akvária The Deep v anglickém Hullu. Kredit: Vera Kratochvil, PublicDomainPictures.net.
![]() |
© 2012 UJEP |