Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.09. 2014

O globálním oteplování v ústeckém Fokus kafe

02 P1060252

Ve čtvrtek 11. září byl hostem Café Nobel v ústecké kavárně Fokus kafe klimatolog RNDr. Jan Pretel, CSc. z Českého hydrometeorologického ústavu, jeden z našich největších odborníků na tuto problematiku.

Jan Pretel řadu let vedl oddělení klimatické změny ČHMÚ, byl zástupcem České republiky v Mezivládním panelu OSN ke klimatické změně (IPCC), členem vyjednávacích týmů k Rámcové úmluvě OSN ke změně klimatu a spolupracoval i s Ministerstvem životního prostředí.

Do útulných prostor kavárny spolu s ním zavítala klimatoložka Ing. Lenka Hájková, Ph.D., která se mimo jiné podílí na přeshraničním projektu InterKlim Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky.

Jan Pretel pro začátek vysvětlil rozdíl mezi počasím a klimatem a podrobil kritice termín „globální oteplování“. Laická veřejnost vinou jeho nadužívání žije v představách, že teploty v rámci klimatických změn na celé planetě rostou a nesmí se vyskytnout žádný rok, kdy by se ochladilo. Tak tomu ale není. Vývoj teploty neprobíhá globálně, oteplování není homogenní a na zeměkouli jsou místa, kde průměrné teploty naopak klesají. Charakteristickým trendem měnícího se klimatu ve střední Evropě je podle Jana Pretela přibývání teplotních extrémů, ubývání chladných nocí a vyšší úhrny srážek. Meziroční variabilita je přitom značně velká. Jaké jsou příčiny tohoto stavu?

Řada z nich může být přirozeného charakteru, některé (zejména emise skleníkových plynů) jsou produktem naší civilizace. Klimatický systém je ale podle Jana Pretela velmi komplikovaný. Obsahuje mnoho složek, vazby i zpětné vazby. Vytvořit klimatologickou předpověď je nemožné. Odborníci produkují pouze různé odhady, scénáře a výhledy do budoucna, které vycházejí z modelových projektů vývoje celého světa. Ovlivnit je může spousta faktorů – růst obyvatelstva, makroekonomika, surovinové zdroje.

 

„Rizika jsou, ale jde o to, jak se prodávají,“ říká Jan Pretel. „Někteří lidé svět skutečně straší. Za současného poznání nelze říct, podle jakého scénáře vývoj klimatu poběží.“ Boj s klimatem podle něj není možné vyhrát, přesto nesmíme rezignovat. „Změny v klimatickém systému probíhají. Dopady na společnost mají.“ Můžeme tlačit na snižování emisí, nebo také provádět adaptační opatření. Co z toho je lepší?

Lenka Hájková ve svém příspěvku krátce přiblížila projekt InterKlim, který se na základě dat shromážděných od roku 1961 do současnosti, pokouší modelovat výhledový vývoj klimatu v česko-saském pohraničí až do roku 2100.

Poslechněte si audiozáznamy z přednášky:

 

Přednáška Jana Pretela o globálním oteplování

Příspěvek Lenky Hájkové o projektu InterKlim

Beseda návštěvníků Fokus kafe s Janem Pretelem a Lenkou Hájkovou

 

Podívejte se také na prezentaci Jana Pretela.

 

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se konají v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

 

Text: Frederik Velinský

Foto: Frederik Velinský a Lenka Kosková, Café Nobel


01 P1060250
01a PICT0224
01b PICT0228
02 P1060252
03 P1060276
04 P1060279
05 P1060282
06 P1060285
07 P1060294
08 P1060319

  © 2012 UJEP