23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Máme pocit, že jsme v kosmu sami a zjevně se cítíme opuštěni, proto se snažíme vyhledávat jiné, snad i vyspělejší civilizace ve vzdáleném vesmíru. Posíláme jim roztodivné vzkazy o Zemi, dokonce jsme odvysílali i hudební koncerty. Není to ale pošetilé a možná i trochu nebezpečné počínání? Zamyslet se nad tím můžete spolu s fyzikem RNDr. Vladimírem Kopeckým Jr., Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na teplické hvězdárně, ve čtvrtek 17. března.
Není nakonec lepší posílat do vesmíru jen „vzkazy“ v podobě artefaktů – předmětů, vyrobených na Zemi? Ty mohou totiž představovat jakési „časové schránky“ i pro naše potomky; nebo pro jinou havěť, která přijde po nás. Možná, že většina našich zoufalých vzkazů a naše volání, které se osaměle nese éterem, vypovídá více o nás samých, než aby bylo užitečné komukoliv jinému. A je opravdu vesmír tak pustý jak se zdá? Neskrývají se před námi v jeho zastrčených koutech kosmické supercivilizace? To jsou otázky, na které se pokusíme odpovědět v přednášce o „vzkazech v láhvi.“ Naše snahy o kontakt s mimozemskými civilizacemi se totiž skutečně podobají zoufalé snaze trosečníků na pustém ostrově – a stejně jako jejich láhve mohou i naše vzkazy snadno utonout ve vlnách kosmických dálav…
Přednáška Vladimíra Kopeckého o vzkazech mimozemským civilizacím se uskuteční 17. března na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – od 18 hodin.
Ilustrační foto: Pixabay, licence public domain.