Ústí nad Labem

5. prosince

 

 
Aktuality

05.12.2024

Houby v souvislostech

Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.


28.11.2024

Archeologie hornictví v Krušných horách

Krušnohoří bylo třikrát zdrojem strategických surovin: cínu v době bronzové, stříbra ve středověku a raném novověku a také uranu v nedávné minulosti. Vydejte se s námi po stopách dolování těchto kovů na povrchu i pod zemí na saské i české straně hor v doprovodu montánního archeologa MUDr. Mgr. Kryštofa Dernera z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Ve čtvrtek 28. listopadu v děčínské kavárně Coffee & Books.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

19.09. 2019

Ve stínu černé díry … a jak se fotografuje?


Když se celá Země stane jedním velkým radioteleskopem, je možné pořídit nevídané snímky. Na jednom z nich se podařilo zobrazit obří černou díru v centru galaxie M87 s neuvěřitelným rozlišením 40 miliontin obloukové vteřiny. Takový snímek umožnil spatřit vnitřní část akrečního disku a stín vrhaný černou dírou. Ve čtvrtek 19. září o tom bude na teplické hvězdárně povídat astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Díky přednášce Petra Kulhánka se opět přesvědčíte, že hranice technologických možností lidstva se neustále posouvá. Jeho povídání začne v prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto v abstraktu: Výtrysk plazmatu z jádra galaxie M87, který vychází z okolí černé díry. NASA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Foto v článku: První snímek černé díry M87 pořízený projektem Event Horizon Telescope

Licence Public domain, via Wikimedia Commons (oba snímky)

  © 2012 UJEP