27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Často skryti před našimi zraky, v tělech svých hostitelů, žijí tvorové, kteří si vyvinuli některé z nejpodivnějších životních strategií na světě. Bioložka Mgr. Magdalena Gajdošová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze bude v úterý 18. února dětským návštěvníkům kavárny Bárka v Ústí nad Labem vyprávět o parazitech. Někteří z nich dovedou doslova „hacknout“ nervový systém svých hostitelů a úplně změnit jejich chování tak, že z nich udělají jakési zombies sloužící svému parazitovi. Jiní umí zabíjet, škodit či kreativně obelstít imunitní systém, ale také pomáhat v medicíně, kriminalistice i archeologii.
Stále objevujeme nové druhy parazitů, a o těch, které už známe, neustále zjišťujeme další fascinující detaily. Přijďte si nejen poslechnout vyprávění o jedněch z nejpodivnějších tvorů naší planety a jejich výzkumu, ale také se zamyslet nad souvislostmi, protože za kdejakou zvláštností stojí logické vysvětlení. Možná, že po přednášce budete místo koukání na horrorové filmy raději sahat po učebnicích parazitologie...
Povídání bioložky Magdaleny Gajdošové v kavárně Bárka začne v 16:30 hodin, což je pravidelný čas našich dětských setkání v rámci Café Nobel Bez kofeinu. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu barkakafe@fokuslabe.cz.
Obrázek v abstraktu: Parazitický kořenohlavec Sacculina carcini prorůstající tělem kraba na historické ilustraci německého biologa Ernsta Haeckela. Zdroj: Wikimedia Commons, licence public domain.
Foto v článku: Parazitická houba Ophiocordyceps Petch z amazonské džungle. Kredit: Patty Kaishian, Mushroom Observer, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0