Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.07. 2024

Prvních sto let středověkého Vyšehradu očima současné archeologie: nové objevy a nové otázky

Vedoucí archeologického výzkumu na Vyšehradě Mgr. Ladislav Varadzin, Ph.D.Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze přiblíží ve čtvrtek 11. července návštěvníkům ústeckého muzea poslední objevy z tohoto významného českého hradu, který byl ve středověku sídlem Přemyslovců a politickým centrem Čech. Zaměří se při tom na málo známé nejstarší období, zhruba mezi lety 950 a 1070.

Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz

Jakou úlohu sehrával Vyšehrad v této nejstarší době? Měl již od svého založení nějakou výjimečnou pozici mezi ostatními přemyslovskými centry tehdejší doby? A jak to lze doložit archeologickým výzkumem, když písemných dokladů o tomto období je zcela nepatrné množství?

Přijďte se seznámit s poznatky z výzkumu velkého předrománského kostela, dílny na výrobu drahých kovů, dřevěných domů, které byly patrně obývány příslušníky přemyslovské dynastie, a dřevěné haly, v níž se možná konaly sněmy tehdejších elit.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Foto v abstraktu: Rotunda sv. Martina na Vyšehradě. Zdroj: Pixabay.com

Foto v článku: Archeologické výzkumy na Vyšehradě. Autor © Ladislav Varadzin

  © 2012 UJEP