17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
O dvou českých expedicích na Špicberky, jednorázové a dlouhodobé, hovořili v prosinci 2019 v Tisé na Ústecku Gerhard Tschunko a Mgr. Alexandra Bernardová. Poslechněte si jejich povídání.
V roce 1968 se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec, sbírala geologické a paleontologické vzorky a konala i další výzkumy. Na expedici vzpomínal ve středu 4. prosince 2019 v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko.
Videozáznam přednášky Gerharda Tschunka
Na povídání Gerharda Tschunka navázala bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která prozradila, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.
Videozáznam první části přednášky Alexandry Bernardové
Druhá část přednášky je z technických důvodů zaznamenána pouze jako audio
Foto: Frederik Velinský, Café Nobel