27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
O dvou českých expedicích na Špicberky, jednorázové a dlouhodobé, hovořili v prosinci 2019 v Tisé na Ústecku Gerhard Tschunko a Mgr. Alexandra Bernardová. Poslechněte si jejich povídání.
V roce 1968 se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec, sbírala geologické a paleontologické vzorky a konala i další výzkumy. Na expedici vzpomínal ve středu 4. prosince 2019 v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko.
Videozáznam přednášky Gerharda Tschunka
Na povídání Gerharda Tschunka navázala bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která prozradila, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.
Videozáznam první části přednášky Alexandry Bernardové
Druhá část přednášky je z technických důvodů zaznamenána pouze jako audio
Foto: Frederik Velinský, Café Nobel
![]() |
© 2012 UJEP |