Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

28.10. 2023

Café Nobel On the Road: Tajemná rašeliniště Jizerských hor

 

Jak a kdy vznikla jizerskohorská rašeliniště? Jaký mají význam? Co na rašeliništích roste a co tam žije? Na to všechno odpoví přednáška botaničky Mgr. Šárky MazánkovéAgentury ochrany přírody a krajiny ČR z Liberce v Interdiecézním centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu, v sobotu 28. října dopoledne, od 11 hodin. Přednáška je speciální „výjezdní“ součástí našeho cyklu – jako tzv. Café Nobel on the Road.

Jizerské hory nejsou pouze kopce, žulové skály, rozsáhlé bukové lesy a temné rokle s vodopády. Uvnitř lesů, na náhorní plošině kdysi neprostupných smrčin, po ekologické katastrofě rozsáhlých holin a dnes už opět regenerujících porostů smrku, se tu a tam skrývají prastaré neprostupné bažiny, močály, mokřady ... zkrátka rašeliniště. Mnohá skrývá před lidskými zraky neprostupná zástěna temně zelené borovice kleče a za chladného rána i závoj mlhy. Jen málokde ve střední Evropě najdeme tolik rašelinišť na tak malém území jako právě v Jizerských horách. Právem jsou zařazena na seznam mezinárodně významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy.

Přednáška botaničky Šárky Mazánkové je primárně určena pro návštěvníky IDCŽM. Přijít však může i veřejnost se zájmem o přírodu Jizerských hor.


 

 

 

 

 

 

 

Foto v abstraktu: Pavlina louka

Foto v článku: Rašeliniště Jizery zarostlé rdestem alpským (Potamogeton alpinus) a plavuňka zaplavovaná (Lycopodiella inundata) na Rybích loučkách

Foto © Šárka Mazánková

  © 2012 UJEP