23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUT, Hvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.
Ve své přednášce nastíní Petr Kulhánek historii vzniku radioastronomie, představí její bouřlivý rozvoj a fascinující objevy v prvních desetiletích. Zaměří se také na pohyblivé i nepohyblivé přístroje minulosti i současnosti, radioteleskopické sítě ALMA, VLA, VLBA a budované SKA, a stranou nezůstane ani obří čínský radioteleskop FAST.
Přednáška začne v 19 hodin – pravidelném čase našich děčínských přednášek.
Foto v hlavičce: Radioteleskop TNA-1500 v Kaljazinské radioastronomické observatoři v Rusku. Kredit: Olga1969, licence CC BY-SA 4.0
Foto v článku: Radioteleskop v portorickém Arecibu. Kredit: Bigeez, licence CC BY-SA 4.0