21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Již od počátku vědeckého bádání v antickém Řecku, asi od 6. století př. n. l., vidíme snahu zodpovědět otázku – z čeho je stvořen svět kolem nás? Celé generace filozofů, alchymistů, chimiků, chemiků a fyziků se krok za krokem pokoušely odhalit základní stavební kameny přírody. Jak vám ve čtvrtek 9. ledna v ústecké kavárně Bárka prozradí fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, ne vždy byly tyto snahy korunovány úspěchem. I slepé cesty však v novověku přispěly ke klíčovému objevu – chemické prvky vykazují periodické vlastnosti.
Jak k tomuto objevu došlo – a víte, že pomohl vědcům nalézt i další, dosud neznámé prvky, a také poznávat jejich vlastnosti? Jak je to vůbec možné? Uslyšíte i řadu zajímavostí a historek bezprostředně spjatých s periodickou tabulkou prvků, která v roce 2019 oslavila své 150. narozeniny. Povídání Stanislava Daniše v ústeckém Bárka kafe začne v obvyklých 18 hodin.
Ilustrační foto v abstraktu: Chemikálie v lahvičkách. Autor: Joe Sullivan, licence CC BY 2.0, via Wikimedia Commons.
Ilustrační foto v článku: vubp, Pixabay.com, Simplified Pixabay License.