Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

13.02. 2025

Příběhy egyptských mumií aneb O zvířatech a lidech

 

S uměním dávných egyptských balzamovačů a životními osudy vybraných mumifikovaných lidí i zvířat, nacházejících se v českých muzejních sbírkách, vás ve čtvrtek 13. února v ústeckém muzeu seznámí antropoložka Mgr. Gabriela Jungová VrtalováNáprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, součásti Národního muzea v Praze.

Vstup volný, doporučená rezervace na muzeumusti@muzeumusti.cz.

Egyptské mumie v sobě nesou unikátní svědectví o životě i smrti. O tom, jak lidé ve starém Egyptě žili, co jedli, jaké nemoci je trápily. O tom, jak a kdy umírali a co se s nimi dělo po smrti. Ale také o tom, v co věřili a jaká zvířata je doprovázela.

Přednáška v Oblastním muzeu v Ústí nad Labem začne v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.

Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.

 

 

 

 

Obrázek v abstraktu: Bůh Anubis se sklání nad mumií. Vyobrazení z hrobky staroegyptského umělce a stavitele Sennedžema z konce 13. století před Kristem. Foto: Ignati, public domain, via Wikimedia Commons.

Foto v článku: Mumifikovaná kočka ve sbírkách Britského muzea v Londýně. Foto: Mario Sánchez, lic. CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons, výřez



  © 2012 UJEP