Teplice

20. března

 

 
Aktuality

20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.


06.03.2025

BEZ KOFEINU: Tajemství ptačího stěhování

Proč od nás na zimu odlétají ptáci a kam jejich cesty vedou? Jak se za tahu orientují a jak překonávají překážky, moře nebo pouště? O tom bude ve čtvrtek 6. března v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Oblastního muzea Mgr. Jaroslav Cepák, PhD., vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea. O některých ptácích dokonce prozradí, že u nás nejsou až tak úplně „doma“.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

20.02. 2025

Poprvé na kometě

 

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích.

Koná se v teplickém planetáriu!

Doporučená rezervace na hap@hapteplice.cz.

Dušan Majer ve své přednášce zrekapituluje nejen celou mimořádně úspěšnou misi, ale zaměří se i na objevy, které průzkum komety Čurjumov-Gerasimenko přinesl.

Začíná se jako obvykle v 18 hodin.

 

Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním ozpočtem ČR.

Foto v abstraktu: Plakát mise Rosetta zachycuje přistání modulu Philae na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Snímek komety byl pořízen navigační kamerou sondy Rosetta (ESA/Rosetta/NavCam). Kredit: ESA/ATG medialab, ESA Standard Licence

Foto v článku: Modul Philae na kometě, 30. srpna 2016. Kredit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

 

 



  © 2012 UJEP