Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

09.01. 2018

Obři a trpaslíci aneb putování Sluneční soustavou

Přijďte se podívat, co je v našem vesmírném okolí nového... Biolog a popularizátor vědy RNDr. Tomáš Petrásek, PhD., vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví, vás zve k návštěvě planet i měsíců, komet a asteroidů. V úterý 9. ledna v ústecké kavárně Fokus kafe, v rámci dětského Café Nobel Bez kofeinu.

Tomáš Petrásek vás během svého povídání seznámí s nejnovějšími snímky kosmických sond a mnoha dalšími zajímavostmi. Mimo jiné se dozvíte, kolik máme ve Sluneční soustavě planet. Proč jsou některé z nich trpasličí? A můžeme v budoucnu objevit ještě další?

 

Café Nobel Bez kofeinu začne v obvyklém čase, tedy v 16:30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

 

 Foto v článku: Trpasličí planeta Pluto. Zdroj: Pixabay.com, licence Public domain.

 Foto v hlavičce: Planeta Saturn. Zdroj: JPL/NASA, licence Public domain.



  © 2012 UJEP