03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Do lesů v bývalém Vojenském prostoru Ralsko se nastěhovali vlci a dokonce tam už vyvedli mláďata, první česká vlčata po dvou stoletích. Populace našich vlků je sice zatím velmi slabá, ale může se rozšiřovat. Místa je tu pro ně dost, ať už v pohraničních horách nebo vojenských újezdech. To vyvolává zásadní otázky ohledně jejich další přítomnosti. O minulosti, současnosti a budoucnosti vzájemného vztahu člověka a vlka obecného, který nikdy nebyl jednoduchý, hovořil 8. ledna 2015 v ústeckém Fokus kafe bývalý lesník a nyní biolog Ing. Jan Andreska, Ph.D. z Katedry biologie a environmentálních studií Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Poslechněte si zvukový záznam přednášky Jana Andresky i s navazující besedou.
Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se konají v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.
Foto: Frederik Velinský, Café Nobel