Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

26.03. 2024

Navigace a mapy z druhého konce světa

 

Jak se neztratit na vlnách oceánů? Jinak na to šli evropští námořníci a jinak plavci mořeplaveckých kultur Pacifiku. Víc vám o tom prozradí kulturní geograf, kartograf a kulturní antropolog doc. PhDr. RNDr. Jan D. Bláha, Ph.D. z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V úterý 26. března v děčínské kavárně Coffee & Books.

V našem prostředí se postupně prosadil evropský charakter navigace a orientace v mapách (např. používání světových stran, určování azimutů či exaktní měření vzdáleností). Málokdo si dokáže představit současnou moderní kartografii právě bez těchto principů, které se staly také běžnou součástí počítačových programů pro tvorbu map. Na druhém konci světa však dodnes existují, nejen v kolektivní paměti, jiné kulturní varianty porozumění geografickému prostoru a jeho zobrazování. Díky tomu, že se orientace v prostoru projevuje jako jedna z tzv. kulturních univerzálií, získala tato přirozená schopnost člověka různé podoby po celém světě v závislosti na konkrétním charakteru přírodního a sociálního prostředí. Uvidíte ukázky různých přístupů k prostorové orientaci a tvorbě map, zejména z oblasti Oceánie; představeny budou i příklady z terénního výzkumu přednášejícího.

Přednáška Jana D. Bláhy v 1. děčínské kulturní kavárně Coffee & Books začíná v 18 hodin.

Vchodné je volné, místa k sezení si můžete rezervovat na mailu coffeeabooks@gmail.com, případně přes zprávy na facebooku Coffee & Books nebo osobně přímo v kavárně.

 

Foto v abstraktu: Navigační mapa neznámého stáří z Marshallových ostrovů ze sbírky Muzea antropologie Phoebe A. Hearstové na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Foto: Jim Heaphy. Via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0 DEED.

Foto v článku: Sto let stará mapa z Marshallových ostrovů, Library of Congress Geography and Map Division Washington, D.C., licence public domain


  © 2012 UJEP