Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

09.11. 2017

Od Mikuláše II. k Leninovi. Rusko ve víru revolucí roku 1917

Abdikace cara Mikuláše II. a jmenování V. I. Lenina předsedou rady lidových komisařů dělí jen několik měsíců. Během nich Rusko prožilo jedno z nejdramatičtějších období svých dějin. Sté výročí ruských revolucí připomene ve čtvrtek 9. listopadu v rámci dalšího ústeckého Café Nobel historik Mgr. Jan Adamec, MA, PhD, lektor Vyšší odborné školy publicistiky a vedoucí redaktor portálu Prague Cold War. Nejen pohledem těch, co vyhráli, ale i těch, co – slovy Lva Trockého – „skončili na smetišti dějin“.

V Rusku se v roce 1917 nerozhodovalo o ničem menším než o dlouhodobé budoucnosti země – o jejím směřování jako politického režimu, ekonomického a společenského systému i mnohonárodnostní říše. To vše uprostřed válečného stavu. Bylo ustavení sovětského bolševického režimu „nevyhnutelné“? Bylo demokratické a svobodné Rusko možné? Nebo byla země prostě „odsouzena“ k diktatuře, ať už pravicové, nebo levicové?

Odpovědi na tyto otázky nabídne historik Jan Adamec návštěvníkům kavárny Fokus kafe v Ústí nad Labem o půl hodiny později, než je obvyklé – tedy od 18:30.

 

Foto v článku: Obrněný automobil Ilja Muromec hlídkuje před revolučním štábem ve Smolném. Momentka z listopadového Petrohradu 1917. Kredit: neznámý autor, licence Public domain, via Wikimedia Commons.

Ilustrace v hlavičce: Pixabay.com, licence Public domain


  © 2012 UJEP