Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

08.12. 2016

Paprsek staletími: Astronomická symbolika Karlova mostu


 

Stavba mostu byla ve středověku mimořádným počinem. Karel IV. byl zase na svou dobu mimořádný panovník. Jistě není náhodou, že stavba a výzdoba pražského Kamenného mostu, kterému dnes říkáme Karlův, je prokomponována řadou astrologických, astronomických i kosmologických aspektů. Ve čtvrtek 8. prosince o tom bude v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe povídat astronom a také historik astronomie RNDr. Zdislav Šíma, CSc.

Mosty ve středověku představovaly kontakt dvou oddělených světů; byly praktické, ale zároveň se pojily i s jistou „magií“ a duchovnem – zvlášť na sever od Alp, kde jich stálo jen málo. O Karlově mostu se říká, že byl založen 9. července 1357, údajně v 5:31 hod. ráno. Vzniká tak pro numerology zajímavá, z obou stran stejná číselná řada – 135797531. Bohužel, tento údaj nemá žádnou oporu v písemných pramenech. Pokud ale pro zmíněný den a čas spočítáme horoskop, je pro most mimořádně příznivý. S astronomií a kosmologií souvisí podle některých badatelů také výzdoba Staroměstské mostecké věže. Při pohledu z věžní brány při letním slunovratu navíc zapadá Slunce přímo za Svatovítskou katedrálou na Pražském hradě, respektive přímo za hrobem sv. Víta, kde byly uloženy ostatky tohoto světce, dovezené samotným Karlem IV.

Přednáška astronoma Zdislava Šímy, plná dalších zajímavých informací o pražské chloubě, Karlově mostu, začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto: Staroměstská věž Karlova mostu v noci. Kredit: Maros Mraz, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.


  © 2012 UJEP