17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Více jak 150 let sbírání fosilií třetihorního rostlinstva a živočišstva na hnědouhelných dolech v Mostecké pánvi umožnilo provést podrobnou rekonstrukci třetihorního prostředí v severozápadních Čechách. Ve čtvrtek 17. října vám ji na teplické hvězdárně představí geolog Severočeských dolů a.s. Ing. Karel Mach, Ph.D.
Výzkum ukázal, že třetihorní příroda severozápadních Čech velmi připomínala prostředí současných řek a močálů rozkládajících se na jihovýchodě USA. Přednáška geologa Karla Macha přináší aktuální zprávu o těchto mokřadních oblastech a nabízí srovnání s obdobím před 17-20 miliony let v českých zemích. V prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích se začne v obvyklém čase – v 18 hodin.
Foto © Karel Mach