Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

09.04. 2015

Grafen etc. aneb Čeká nás dvourozměrná budoucnost?

 

Minerál grafit, lidově tuha, je tvořen tenkými vrstvičkami materiálu, označovaného jako grafen. Izolovat jedinou vrstvu grafenu, tvořenou atomy uhlíku uspořádanými do vrcholů pravidelných šestiúhelníků, se podařilo až v roce 2003. Od té doby se zkoumání neobyčejných vlastností grafenu věnují vědci z celého světa. Neformální grafenová skupina působí také v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Pracuje v ní i geochemik Otakar Frank, který o grafenu vyprávěl 9. dubna 2015 v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe. Nabízíme vám zvukový záznam jeho povídání.

Grafen má ze všech látek známých lidstvu největší pevnost v tahu, největší tepelnou vodivost, extrémně vysokou pohyblivost nosičů náboje a je přitom téměř průsvitný. Všechny tyto vlastnosti najdeme u materiálu, který je možné připravit doma, doslova na koleně, stejně jako takřka nekonečnou řadu dalších dvourozměrných materiálů, z nichž každý bude mít trochu jiné vlastnosti, vždy však téměř jistě jedinečné.

Poslechněte si zvukový záznam přednášky Otakara Franka.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel


Frank 01
Frank 02
Frank 03
Frank 04

  © 2012 UJEP