21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Spisovatel, lektor a scénárista Jiří Walker Procházka představí ve čtvrtek 28. listopadu v děčínské kavárně Coffee&Books všem zájemcům vývoj české science fiction a fantasy od osmdesátých let minulého století, kdy sám začal publikovat své první texty, až do současnosti. Čekají vás ukázky z české fantasy, sci-fi i kyberpunku a také autorské čtení vlastní tvorby přednášejícího, včetně té dětské a detektivní, s přímou návazností na sci-fi tématiku.
Jak uvádí příslušné heslo internetové Wikipedie, science fiction (sci-fi, SF – česky vědeckofantastická literatura) je umělecký žánr, vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů nebo dosud neznámých forem života. Často se odehrává ve vesmíru, budoucnosti nebo alternativní historii. Věda (byť třeba „alternativní“) hraje v SF významnou úlohu. Naproti tomu v žánrově blízké fantasy je místo technologií hlavní rekvizitou většinou magie a fyzická síla. Oba žánry se však ovlivňují a částečně dokonce prorůstají… Kyberpunk je subžánr science fiction, zasazený do futuristického prostředí a charakteristický kontrastem technologických a vědeckých vymožeností s chaosem, provázejícím rozpad společnosti nebo zásadní změnu ve společenském řádu.
Přijďte si v tom udělat pořádek! Povídání Jiřího Walkera Procházky v kavárně Coffee&Books začne v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.
Ilustrace: Pixabay.com, licence Public domain