Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

21.02. 2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

Polovinu ceny získala americká biotechnoložka Frances H. Arnoldová za první řízenou evoluci biologických katalyzátorů – enzymů. Její vylepšená metoda dnes nachází uplatnění v řadě biotechnologických oborů od farmacie až po produkci biopaliv. Druhou polovinu ceny si rozdělili americký biolog George P. Smith a britský biochemik Sir Gregory P. Winter. První za vývoj metody nazvané phage display („fágové zobrazení“) pro cílenou evoluci nových bílkovin, druhý za její použití k cílené evoluci protilátek používaných dnes v humánní terapii, mj. rakoviny.

Přednáška biologa a biotechnologa Josefa Trögla se vám pokusí osvětlit podstatu oceněných objevů a jejich použití v praxi. Trochu si i zaspekulujeme, jak by tyto objevy v budoucnu mohly lidstvu ještě prospět. V nově rekonstruovaných prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích se začíná v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Obrázek v hlavičce: Diagram enzymu triosafosfát-isomerasy. Autor: Yikrazuul, Wikimedia Commons, licence Public domain

Ilustrace v článku © Johan Jarnestad/The Royal Swedish Academy of Sciences. Kredit: CC BY-NC-SA 4.0. Zdroj: https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2018/press-release


  © 2012 UJEP