21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Ulovení prvního neutrina trvalo přes čtvrt století. A pak přicházela jedna záhada za druhou: skandál s množstvím slunečních neutrin, narušení levopravé symetrie, nadsvětelné rychlosti, zachycená částice s nečekanou energií a další prapodivné chování. Co o neutrinech víme a jaká doopravdy jsou? Ve čtvrtek 16. prosince o tom bude na teplické hvězdárně povídat astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
Přednáška Petr Kulhánka na hvězdárně v Teplicích začne v obvyklém čase – tedy v 18 hodin.
Podle současných nařízení se přednášky mohou zúčastnit pouze návštěvníci s potvrzením o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci COVID 19.
Děti do 12 let věku se mohou zúčastnit bez omezení, pokud nevykazují žádné klinické příznaky; neočkovaná mládež do 18 let a „rozočkovaní“ návštěvníci se musí prokázat čerstvým negativním PCR testem (maximálně 72 hod. starý).
Příslušné certifikáty si prosím vezměte s sebou. Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření.
Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.
Ilustrační foto: Pixabay.com a PublicDomainFiles.com