23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
V první polovině letošního roku se stal fenoménem seriál HBO Černobyl, který zobrazuje největší havárii v jaderné energetice. V čem je filmové zpracování přesné, kde se realita od uměleckého ztvárnění lišila a jak to vypadá v Černobylu dnes? O tom bude ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně povídat jaderný fyzik RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AV ČR Řež a z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.
Havárie černobylské elektrárny silně poznamenala vývoj v Evropě a patrně byla jednou z příčin rozpadu Sovětského svazu. Seriál popisuje vznik a průběh havárie, následně pak i snahu o likvidaci jejich dopadů. Velice intenzivně se věnuje i vysvětlování příčin jejího vzniku. Snaží se ukázat kladné i záporné hrdiny těchto událostí. Je ale třeba zdůraznit, že nejde o dokument, ale o filmové zpracování.
Z přednášky Vladimíra Wagnera se také dozvíte, co dnes v Černobylu uvidíte, když se tam pojedete podívat. V prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích se začne v obvyklém čase – v 18 hodin.
Foto: archiv Vladimíra Wagnera a Pixabay.com