17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

14.06. 2018

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

Zájmem vědců jsou zejména staré jazyky, tedy ty které jsou doloženy z hlubin času. I výzkum současných jazyků však přináší celou řadu nečekaných zjištění. Každý jazyk v sobě nese svou historii a slovní i gramatickou historii svých mluvčích. Jazyk je jako živý organismus; je to jediný lidský výtvor, který dostal svůj vlastní život – v jednu chvíli se vyskytuje v nesčetných formách, protože každý mluvčí používá trochu jinou podobu svého jazyka. Ta je však svázaná s jeho jazykovou historií a jazykovou historií jeho předků. Jazyk je popis světa, ve kterém byl stvořen a který perfektně popisuje. Fenoménem historické a srovnávací jazykovědy je pak skupina indoevropských jazyků, která je počtem mluvčích a geografickým rozmachem nejúspěšnější jazykovou rodinou na světě. Navíc i hloubka rekonstrukce praindoevropštiny a jejího srovnání s moderními jazyky není překonaná v žádném jiném odvětví historické jazykovědy.

Vyprávění Ľubomíra Nováka si v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem můžete poslechnout jako obvykle od 18 hodin.

Foto v hlavičce: Sumerská tabulka, asi 3100-2900 př. Kr., Metropolitan Museum of Art. Kredit: Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.

Foto v článku: Klínopisný nápis krále Argišti I., panovníka starověké arménské říše Urartu, z 8. století př. Kr. Kredit: Evgeny Genkin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.