12.08. 2021

Zlomená kopí: 500 let od dobytí aztécké říše Hernánem Cortésem

Aztékové byli první z vyspělých kultur Ameriky, s níž se setkali a kterou si podrobili evropští dobyvatelé. Historikové se dodnes přou, jak se mohla velkolepá říše, ovládající velkou část dnešního Mexika, stát tak snadnou kořistí. Historický příběh starý právě pět století se pokusí rozplést etnoložka a historička prof. Markéta Křížová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Prazeve čtvrtek 12. srpna v Muzeu města Ústí nad Labem.

Aztékové sice pouze završili dlouhou řadu kulturních tradic v dnešním centrálním Mexiku a řada prvků jejich kultury rozhodně nebyla „originální“, osobitý však byl způsob, jímž tyto prvky spojili do dynamického a velmi životného celku. Zprávy o Aztécích vzbudily v Evropě rozporuplné reakce. Dvořané španělského krále žasli nad poklady zlatých a stříbrných ozdob z vydrancovaných aztéckých paláců. Katolické misionáře děsilo krvavé divadlo lidských obětí a rituálního kanibalismu. Při našem pátrání po historických souvislostech se dovíme mnoho nejen o Aztécích a jejich životě, ale také pochopíme, v čem byla renesanční Evropa v globálním kontextu unikátní a proč byli Evropané při svých výbojích tak úspěšní. Opomenout nemůžeme ani ohlasy, jaké pád říše Aztéků vyvolal dokonce i v českých zemích.

Povídání Markéty Křížové v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin

Přednášky se mohou zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 14 dní po ukončeném očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19.

Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!

Své místo si můžete rezervovat na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz.

Ilustrace v abstraktu: Hernán Cortés se svou tlumočnicí a milenkou Malinche vyjednává s Tlaxcalany, svými budoucími spojenci. Ilustrace z kodexu Historie Tlaxcaly (asi 1585). Kredit: Wikimedia commons, CC0 1.0.

Ilustrace v článku: Útok Cortésových oddílů na aztécký Tenochtitlán. Autor: Emanuel Leutze. Kredit: Wikimedia Commons, CC0 1.0.