Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.08. 2021

Zlomená kopí: 500 let od dobytí aztécké říše Hernánem Cortésem

Aztékové byli první z vyspělých kultur Ameriky, s níž se setkali a kterou si podrobili evropští dobyvatelé. Historikové se dodnes přou, jak se mohla velkolepá říše, ovládající velkou část dnešního Mexika, stát tak snadnou kořistí. Historický příběh starý právě pět století se pokusí rozplést etnoložka a historička prof. Markéta Křížová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Prazeve čtvrtek 12. srpna v Muzeu města Ústí nad Labem.

Aztékové sice pouze završili dlouhou řadu kulturních tradic v dnešním centrálním Mexiku a řada prvků jejich kultury rozhodně nebyla „originální“, osobitý však byl způsob, jímž tyto prvky spojili do dynamického a velmi životného celku. Zprávy o Aztécích vzbudily v Evropě rozporuplné reakce. Dvořané španělského krále žasli nad poklady zlatých a stříbrných ozdob z vydrancovaných aztéckých paláců. Katolické misionáře děsilo krvavé divadlo lidských obětí a rituálního kanibalismu. Při našem pátrání po historických souvislostech se dovíme mnoho nejen o Aztécích a jejich životě, ale také pochopíme, v čem byla renesanční Evropa v globálním kontextu unikátní a proč byli Evropané při svých výbojích tak úspěšní. Opomenout nemůžeme ani ohlasy, jaké pád říše Aztéků vyvolal dokonce i v českých zemích.

Povídání Markéty Křížové v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin

Přednášky se mohou zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 14 dní po ukončeném očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19.

Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!

Své místo si můžete rezervovat na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz.

 

Ilustrace v abstraktu: Hernán Cortés se svou tlumočnicí a milenkou Malinche vyjednává s Tlaxcalany, svými budoucími spojenci. Ilustrace z kodexu Historie Tlaxcaly (asi 1585). Kredit: Wikimedia commons, CC0 1.0.

Ilustrace v článku: Útok Cortésových oddílů na aztécký Tenochtitlán. Autor: Emanuel Leutze. Kredit: Wikimedia Commons, CC0 1.0.


  © 2012 UJEP