20. prosince

Špicberky/ Svalbard 1968 – 2018 Půl století a dvě české expedice

Před 50 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve čtvrtek 20. prosince na teplické hvězdárně vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal Porteš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

14.06. 2016

Zlato v Čechách pohledem prospektora

Poslední seriózní pokusy o zmapování ložisek a výskytů zlata v Čechách proběhly v 90. letech, od té doby je u nás zlato odsunuto na pomyslnou černou listinu. Čechy byly na tento kov vždy poměrně bohaté. Naše historická ložiska poskytovala dobré výtěžky i v dobách pro Evropu hubených. Ještě dnes se převážně díky amatérským prospektorům vzácně objevují zajímavé nálezy přírodního zlata. Do našich tradičních zlatonosných revírů nahlédneme s geoložkou Mgr. Veronikou Štědrou, Ph.D.České geologické služby – mimořádně v úterý 14. června v ústeckém Fokus kafe.

Seznámíte se také se současnými zájmovými aktivitami spjatými s historií psanou zlatem. Café Nobel s Veronikou Štědrou začíná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně v 18 hodin.

Ilustrační foto: Zlatý prach na rýžovací pánvi. Z expozice Draperova muzea přírodní historie ve městě Cody v americkém Wyomingu. Kredit: Flickr – James St. John, licence CC BY 2.0. Výřez ze snímku.