21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

14.06. 2016

Zlato v Čechách pohledem prospektora

Poslední seriózní pokusy o zmapování ložisek a výskytů zlata v Čechách proběhly v 90. letech, od té doby je u nás zlato odsunuto na pomyslnou černou listinu. Čechy byly na tento kov vždy poměrně bohaté. Naše historická ložiska poskytovala dobré výtěžky i v dobách pro Evropu hubených. Ještě dnes se převážně díky amatérským prospektorům vzácně objevují zajímavé nálezy přírodního zlata. Do našich tradičních zlatonosných revírů nahlédneme s geoložkou Mgr. Veronikou Štědrou, Ph.D.České geologické služby – mimořádně v úterý 14. června v ústeckém Fokus kafe.

Seznámíte se také se současnými zájmovými aktivitami spjatými s historií psanou zlatem. Café Nobel s Veronikou Štědrou začíná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně v 18 hodin.

Ilustrační foto: Zlatý prach na rýžovací pánvi. Z expozice Draperova muzea přírodní historie ve městě Cody v americkém Wyomingu. Kredit: Flickr – James St. John, licence CC BY 2.0. Výřez ze snímku.