21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

14.06. 2016

Zlato v Čechách pohledem prospektora

Poslední seriózní pokusy o zmapování ložisek a výskytů zlata v Čechách proběhly v 90. letech, od té doby je u nás zlato odsunuto na pomyslnou černou listinu. Čechy byly na tento kov vždy poměrně bohaté. Naše historická ložiska poskytovala dobré výtěžky i v dobách pro Evropu hubených. Ještě dnes se převážně díky amatérským prospektorům vzácně objevují zajímavé nálezy přírodního zlata. Do našich tradičních zlatonosných revírů nahlédneme s geoložkou Mgr. Veronikou Štědrou, Ph.D.České geologické služby – mimořádně v úterý 14. června v ústeckém Fokus kafe.

Seznámíte se také se současnými zájmovými aktivitami spjatými s historií psanou zlatem. Café Nobel s Veronikou Štědrou začíná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně v 18 hodin.

Ilustrační foto: Zlatý prach na rýžovací pánvi. Z expozice Draperova muzea přírodní historie ve městě Cody v americkém Wyomingu. Kredit: Flickr – James St. John, licence CC BY 2.0. Výřez ze snímku.