16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

14.06. 2016

Zlato v Čechách pohledem prospektora

Poslední seriózní pokusy o zmapování ložisek a výskytů zlata v Čechách proběhly v 90. letech, od té doby je u nás zlato odsunuto na pomyslnou černou listinu. Čechy byly na tento kov vždy poměrně bohaté. Naše historická ložiska poskytovala dobré výtěžky i v dobách pro Evropu hubených. Ještě dnes se převážně díky amatérským prospektorům vzácně objevují zajímavé nálezy přírodního zlata. Do našich tradičních zlatonosných revírů nahlédneme s geoložkou Mgr. Veronikou Štědrou, Ph.D.České geologické služby – mimořádně v úterý 14. června v ústeckém Fokus kafe.

Seznámíte se také se současnými zájmovými aktivitami spjatými s historií psanou zlatem. Café Nobel s Veronikou Štědrou začíná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně v 18 hodin.

Ilustrační foto: Zlatý prach na rýžovací pánvi. Z expozice Draperova muzea přírodní historie ve městě Cody v americkém Wyomingu. Kredit: Flickr – James St. John, licence CC BY 2.0. Výřez ze snímku.