27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Poslední seriózní pokusy o zmapování ložisek a výskytů zlata v Čechách proběhly v 90. letech, od té doby je u nás zlato odsunuto na pomyslnou černou listinu. Čechy byly na tento kov vždy poměrně bohaté. Naše historická ložiska poskytovala dobré výtěžky i v dobách pro Evropu hubených. Ještě dnes se převážně díky amatérským prospektorům vzácně objevují zajímavé nálezy přírodního zlata. Do našich tradičních zlatonosných revírů nahlédneme s geoložkou Mgr. Veronikou Štědrou, Ph.D. z České geologické služby – mimořádně v úterý 14. června v ústeckém Fokus kafe.
Seznámíte se také se současnými zájmovými aktivitami spjatými s historií psanou zlatem. Café Nobel s Veronikou Štědrou začíná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně v 18 hodin.
Ilustrační foto: Zlatý prach na rýžovací pánvi. Z expozice Draperova muzea přírodní historie ve městě Cody v americkém Wyomingu. Kredit: Flickr – James St. John, licence CC BY 2.0. Výřez ze snímku.
![]() |
© 2012 UJEP |