27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Program se zaměřuje na podrobnosti každodenního života v době kamenné. Po lovcích a sběračích v krajině mnoho památek nezůstalo, což vedlo k domněnce, že jich v Evropě příliš nebylo. Novější výzkumy však naznačují, že bychom jen těžko našli místo, kde se tito lidé nepohybovali. Uvidíte desetiminutový film, který poskytne základ pro následnou diskuzi. Připravte si záludné dotazy na podrobnosti ze života lovců a sběračů! Jak najdeme důkaz o přítomnosti člověka, který se tu před 9000 lety zastavil rybařit? Jak vypadala krajina, ve které se lidé pohybovali? Čistili si zuby? Kolik měli dětí? Chodili nakupovat? Společně zkusíme hledat odpovědi.
Součástí programu, kterým vás provede Jan „Tonda“ Půlpán je také prohlídka rekvizit použitých při natáčení filmu.
Café Nobel Bez kofeinu začne v Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu barkakafe@fokuslabe.cz.
Foto v hlavičce © Radim Vaňous
Foto v článku © Anastázie Taskina
Zdroj: Jak obléci pračlověka