16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

09.04. 2019

Život posledních lovců

Způsob lidského života v období mezolitu u nás stále ještě vycházel z tradic konce doby ledové, ale v podmínkách mnohem vlhčího a teplejšího klimatu. Zemědělská revoluce k nám dosud nedorazila a naše území stále obývali lovci a sběrači doby kamenné. Jak se jim u nás žilo a co pro svůj život potřebovali, prozradí v úterý 9. dubna dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka profesionální pračlověk Jan „Tonda“ Půlpán z projektu Jak obléci pračlověka.

Program se zaměřuje na podrobnosti každodenního života v době kamenné. Po lovcích a sběračích v krajině mnoho památek nezůstalo, což vedlo k domněnce, že jich v Evropě příliš nebylo. Novější výzkumy však naznačují, že bychom jen těžko našli místo, kde se tito lidé nepohybovali. Uvidíte desetiminutový film, který poskytne základ pro následnou diskuzi. Připravte si záludné dotazy na podrobnosti ze života lovců a sběračů! Jak najdeme důkaz o přítomnosti člověka, který se tu před 9000 lety zastavil rybařit? Jak vypadala krajina, ve které se lidé pohybovali? Čistili si zuby? Kolik měli dětí? Chodili nakupovat? Společně zkusíme hledat odpovědi.

Součástí programu, kterým vás provede Jan „Tonda“ Půlpán je také prohlídka rekvizit použitých při natáčení filmu.

Café Nobel Bez kofeinu začne v Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu barkakafe@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce © Radim Vaňous

Foto v článku © Anastázie Taskina