Ústí nad Labem

10. prosince

 
Aktuality

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.


04.12.2019

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

09.04. 2019

Život posledních lovců


Způsob lidského života v období mezolitu u nás stále ještě vycházel z tradic konce doby ledové, ale v podmínkách mnohem vlhčího a teplejšího klimatu. Zemědělská revoluce k nám dosud nedorazila a naše území stále obývali lovci a sběrači doby kamenné. Jak se jim u nás žilo a co pro svůj život potřebovali, prozradí v úterý 9. dubna dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka profesionální pračlověk Jan „Tonda“ Půlpán z projektu Jak obléci pračlověka.

Program se zaměřuje na podrobnosti každodenního života v době kamenné. Po lovcích a sběračích v krajině mnoho památek nezůstalo, což vedlo k domněnce, že jich v Evropě příliš nebylo. Novější výzkumy však naznačují, že bychom jen těžko našli místo, kde se tito lidé nepohybovali. Uvidíte desetiminutový film, který poskytne základ pro následnou diskuzi. Připravte si záludné dotazy na podrobnosti ze života lovců a sběračů! Jak najdeme důkaz o přítomnosti člověka, který se tu před 9000 lety zastavil rybařit? Jak vypadala krajina, ve které se lidé pohybovali? Čistili si zuby? Kolik měli dětí? Chodili nakupovat? Společně zkusíme hledat odpovědi.

Součástí programu, kterým vás provede Jan „Tonda“ Půlpán je také prohlídka rekvizit použitých při natáčení filmu.

Café Nobel Bez kofeinu začne v Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu barkakafe@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce © Radim Vaňous

Foto v článku © Anastázie Taskina

Zdroj: Jak obléci pračlověka


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP