Teplice

17. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

18.05. 2023

Zemětřesení v Turecku a Sýrii: příčiny, průběh a následky

Proč mělo únorové zemětřesení na jihovýchodě Turecka tak tragické následky, když ani zdaleka nepatřilo k těm nejsilnějším? Geofyzik a seismolog Dr. Václav KunaGeofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky ve čtvrtek 18. května všem návštěvníkům teplické hvězdárny objasní, co to vlastně zemětřesení je a jak je možné, že se dopady různých zemětřesení od sebe navzájem tolik liší? Můžeme dopady budoucích otřesů nějakým způsobem zmírnit?

Únorová série zemětřesení v jihovýchodním Turecku způsobila obrovské škody a vyžádala si desetitisíce obětí. Za hlavní škody bylo zodpovědné hned úvodní zemětřesení o magnitudu 7.8, které uvolnilo zhruba tolik energie, kolik jaderná elektrárna Temelín vyprodukuje za celý rok. Viděno z vědeckého hlediska se však nejednalo o otřesy mimořádné síly; podobných pozorujeme na Zemi každý rok několik a řada z nich proběhne víceméně bez povšimnutí. Z hlediska škod a ztrát na životech se však únorové zemětřesení na jihovýchodě Turecka bohužel nejspíš zařadí mezi nejničivější ve 21. století.

Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin. Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.

 

Obrázek v abstraktu: Seismogram ze stanice Isparta v Turecku. Záznam zemětřesení o síle 7,8 stupně a následného otřesu o síle 6,7 stupně ze 6. února 2023. Zdroj: James St. John, Flickr, licence CC BY 2.0

Obrázek v článku: Zemětřesení v Turecku. Kredit: Hilmi Hacaloğlu, via Wikimedia Commons, public domain


  © 2012 UJEP