Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

18.05. 2023

Zemětřesení v Turecku a Sýrii: příčiny, průběh a následky

Proč mělo únorové zemětřesení na jihovýchodě Turecka tak tragické následky, když ani zdaleka nepatřilo k těm nejsilnějším? Geofyzik a seismolog Dr. Václav KunaGeofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky ve čtvrtek 18. května všem návštěvníkům teplické hvězdárny objasní, co to vlastně zemětřesení je a jak je možné, že se dopady různých zemětřesení od sebe navzájem tolik liší? Můžeme dopady budoucích otřesů nějakým způsobem zmírnit?

Únorová série zemětřesení v jihovýchodním Turecku způsobila obrovské škody a vyžádala si desetitisíce obětí. Za hlavní škody bylo zodpovědné hned úvodní zemětřesení o magnitudu 7.8, které uvolnilo zhruba tolik energie, kolik jaderná elektrárna Temelín vyprodukuje za celý rok. Viděno z vědeckého hlediska se však nejednalo o otřesy mimořádné síly; podobných pozorujeme na Zemi každý rok několik a řada z nich proběhne víceméně bez povšimnutí. Z hlediska škod a ztrát na životech se však únorové zemětřesení na jihovýchodě Turecka bohužel nejspíš zařadí mezi nejničivější ve 21. století.

Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin. Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.

 

Obrázek v abstraktu: Seismogram ze stanice Isparta v Turecku. Záznam zemětřesení o síle 7,8 stupně a následného otřesu o síle 6,7 stupně ze 6. února 2023. Zdroj: James St. John, Flickr, licence CC BY 2.0

Obrázek v článku: Zemětřesení v Turecku. Kredit: Hilmi Hacaloğlu, via Wikimedia Commons, public domain


  © 2012 UJEP