23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Naši speleologové zahájili v loňském roce průzkum dosud neznámých krasových oblastí v provincii Ša-an-si (Sha'anxi) ve střední Číně. Jejich objevy, ale také úskalí, spjatá s jeskyňařením v tomto speleology nepříliš probádaném regionu, vám představí jeden z účastníků českých speleologických expedic do Číny, Mgr. Michal Filippi, Ph.D. z Geologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 17. srpna v teplickém planetáriu.
Už během prvních tří expedic, které jsou společným projektem České speleologické společnosti, Geologického ústavu AV ČR, Geologického institutu ze Si-anu a Ústavu krasové geologie Čínské Akademie věd, se naši jeskyňáři dočkali významných objevů hlubokých propastí a velkých jeskyní s podzemními řekami a mohutnými dómy. Co ale předchází takové expedici? Jak probíhá její příprava a co je třeba udělat, aby se člověk oficiálně mohl věnovat speleologii v Číně? A proč se k expedici přidala i čínská televize?
To vše a možná i něco navíc se dozvíte na přednášce Michala Filippiho, která začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.
Foto © Michal Filippi