Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

17.08. 2017

Čeští jeskyňáři v Zemi draka

Naši speleologové zahájili v loňském roce průzkum dosud neznámých krasových oblastí v provincii Ša-an-si (Sha'anxi) ve střední Číně. Jejich objevy, ale také úskalí, spjatá s jeskyňařením v tomto speleology nepříliš probádaném regionu, vám představí jeden z účastníků českých speleologických expedic do Číny, Mgr. Michal Filippi, Ph.D.Geologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 17. srpna v teplickém planetáriu.

Už během prvních tří expedic, které jsou společným projektem České speleologické společnosti, Geologického ústavu AV ČR, Geologického institutu ze Si-anu a Ústavu krasové geologie Čínské Akademie věd, se naši jeskyňáři dočkali významných objevů hlubokých propastí a velkých jeskyní s podzemními řekami a mohutnými dómy. Co ale předchází takové expedici? Jak probíhá její příprava a co je třeba udělat, aby se člověk oficiálně mohl věnovat speleologii v Číně? A proč se k expedici přidala i čínská televize?

To vše a možná i něco navíc se dozvíte na přednášce Michala Filippiho, která začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.

Foto © Michal Filippi